Lineer olmayan kısmi diferansiyel denklemlerin Bäcklund dönüşümleri
Bäcklund transformations of nonlinear partial differential equations
  1. Tez No: 519580
  2. Yazar: NURDAN KAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde lineer olmayan denklemlerin Backlund dönüşümlerinin nasıl elde edildiği, bu dönüşümlerin kullanılması ile denklemlerin permüte edilebilirlik şartı kullanılarak elde edilen süperpozisyon formülleriyle, denklemlerin bilinen çözümlerinden yeni çözümlerin elde edilebileceği üzerine çalışılmıştır. Özel olarak matematiksel fizikte önemli yere sahip bazı denklemlerin 1-soliton çözümlerinden N-soliton çözümlerine ulaşılabileceğini göstererek, Backlund dönüşümlerinin integre edilebilirlik konusundaki yeri vurgulanmıştır. Bu amaçla Backlund dönüşümlerinin elde edilmesinde de kullanılan Hirota D-operatörü ve Hirota yöntemi anlatılmıştır. Bu bağlamda Korteweg-de Vries (KdV), Sine-Gordon (SG) ve Boussinesq denklemleri detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it it studied how the Backlund transformations of nonlinear partial differential equations are obtained and deriving new solutions from the known solutions by using these transformations with the superposition formulas obtained via the permutability conditions of the equations. Particularly, for some nonlinear partial differential equations which are well known in mathematical physics, the importance of Backlund transformations is emphasized by showing that one can derive N-solitons from 1-soliton solutions. For this purpose, Hirota D-operator and Hirota method that are used to obtain Backlund transformations are also explained. Within this context Korteweg-de Vries (KdV), Sine-Gordon (SG) and Boussinesq equations are analyzed in detail.