İflas erteleme aşamasında olan şirketlerde iyileştirme projelerinin mali tablolar üzerindeki etkisi
The effects of recovery projects on financial statements in companies at the stage of bankruptcy postponi̇ng
  1. Tez No: 519671
  2. Yazar: HASAN KASIMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İflas erteleme müessesesi, İcra ve İflas Kanunu'nun 179. maddesinde, Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun 377. maddesinde ve Kooperatifler Kanunu'nun 63. maddesinde düzenlenmiş bir müessesedir. İflas erteleme müessesesi, içsel ya da dışsal nedenlerden dolayı mali durumu bozulmuş olan sermaye şirketi veya kooperatifin tekrar hayata tutunmasını, faaliyetlerine yeniden devam edebilmesini sağlayan ve aynı zamanda alacaklıların haklarını da korumayı amaçlayan bir kurumdur. Sermaye şirketi veya kooperatifin bu kurumdan yararlanabilmesi için borca batık olması, bir iyileştirme projesi hazırlaması vb. gibi bir takım maddi ve şekli koşulları sağlamış olması gerekir. Çalışmada ilgili kanun maddeleri, daha önce verilmiş Yargıtay karaları ve doktrindeki görüşlerden yararlanılarak iflas erteleme müessesesi, iflas erteleme sürecinin aşamaları, iyileştirme projesi ve örnek bir firma üzerinden iyileştirme projesinin uygulanmasının mali tablolar üzerindeki etkisi“Oran analizi yöntemi”ile değerlendirilmeye çalışılmış ve iyileştirme projesinin mali tablolar üzerinde mali durumu iyileştirici pozitif etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The institution of postponement of bankruptcy is an institution regulated in Article 179 of the Enforcement and Bankruptcy Law, Article 377 of the New Turkish Commercial Code and Article 63 of the Cooperatives Law. The institution of postponement of bankruptcy is an institution which aims to maintain the survival of the equity company or cooperative whose financial position has been deteriorated due to internal or external reasons, to continue its operations again and at the same time to protect the rights of the creditors. In order for the equity company or the cooperative to utilise from this institutions, they had to provide some tangible and formal conditions such as running in to debt, preparing a recovery project etc. In the study, related law articles, the institution of postponement of bankruptcy by utilising given supreme court decisions and opinions in doctrine, stages of postponement of bankruptcy process, recovery process and the effect of implementing recovery process in a sample firm by using“Ratio anaylsis method”on financial statements tried to be evaulated and it is found that recovery process has a reformatory positive effect on financial statements.