Kamu görevlileri hakkında uygulanan hediye alma yasağı
The prohibition on receiving gifts for public officials
- Tez No: 519712
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada; kamu görevlileri hakkında uygulanan hediye alma yasağı ele alınmıştır. Bu amaçla; öncelikle hediye alma yasağının konusu, gerekçesi ve muhatabı üzerinde durulmuştur. Hediye, etiğe aykırılık ve kamu görevlileri kavramlarına değinilmiştir. Ayrıca tezde, Türk hukukunda hediye alma yasağına ilişkin düzenlemeler incelenmiştir. Son olarak hediye alma yasağının denetlenmesi ve yasağın ihlal edilmesinin sonuçları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; the prohibition on receiving gifts for public officials has been taken into consideration. For this purpose; first of all, the subject and the reason of the ban and the addressee of the gift have been emphasized. The concepts of gifts, unethical behavior and public officials are mentioned. In addition, in the thesis, the regulations regarding the ban on gifts in Turkish law have been examined. Finally, checking the prohibition of receiving gifts and the consequences of violating the law are explained.