The moderating role of leadership in explaining the relationship between job stress and job performance: A study of banking sector of Pakistan
İş stresi ile iş performansı arasındaki ilişkiyi tanımlamada liderliğin düzenleyici rolü: Pakistan bankacılık sektöründe bir çalışma
- Tez No: 519711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY ÖZYER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Stres ile çalışan performansı arasındaki literatür incelendiğinde bir tutarsızlık olduğu göze çarpacaktır. Jex'e (1998) göre, birbirlerinden tutarsız sonuçlar elde edilmesinin temel nedeni düzenleyicilik etkileridir. Dolayısıyla yazar, stres yapıcılar ile performans ilişkisi çalışılırken düzenleyici etkisi olma ihtimali olan değişkenlerin çok daha geniş tutulması gerektiğini önermektedir. Bu nedenle, mevcut çalışmada dönüştürücü ve işlemci liderlerin Pakistan bankacılık sektöründe iş performansı ve iş performasının alt boyutları ile iş stresi arasındaki ilişkide düzenleyici rolünü araştırmaya çalışmaktadır. Araştırma verilerinin banka çalışanlarından ve onların yöneticilerinden toplanabilmesi için veri toplama aracı olarak 2 tane soru ölçeği seti düzenlenmiştir. Birinci soru seti çalışanlardan yöneticileri hakkında ne düşündüklerini ne bildiklerini anlamak için kullanılmıştır. Aynı şekilde ikinci set ise, dönüştürücü ve işlemci liderlere çalışanlarını görev performansları, örgütsel vatandaşlık davranışları ve üretkenlik karışıtı davranışlarını derecelendirmeleri için kullanılmıştır. Sonuçlar her iki stres tipinin de banka çalışanları üzerinde farklı etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Olumlu (Challenge) stres örgütsel vatandaşlık davranışı ve görev performansı üzerinde olumlu yönde bir etkiye sahipken, üretkenlik karşıtı davranış üzerinde ise olumsuz yönde bir etkiye sahip çıkmıştır. Diğer yandan çalışanın işte ilerlemesini engelleyen olumsuz (hindrance) stres ise, diğerinin tam tersine görev performansı ve örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde olumsuz bir etkiye, ancak üretkenlik karşıtı davranışlar üzerinde ise olumlu bir etkiye neden olmuştur. Bu ilişkiler üzerinde liderliğin düzenleyici etkilerine ilişkin de farklı farklı sonuçlar elde edilmiştir. Ancak, bu farklı sonuçlardan elde edilen ise liderliğin iş stresi ile iş performansı ve iş performansının alt boyutları arasındaki ilişkide düzenleyici etkilerinin bir şekilde olduğudur. Bu düzenleyici etkiler çalışanların yaşadıkları stresi yönetmede etkili olacaklardır. Bu nedenle, liderliğin çalışanlara bir çok noktada katkı sağlayacağı kesinlikle ifade edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
The previous literature regarding the relationship between job stress and job performance is inconsistent. According to Jex (1998) the inconsistent findings may be due to the moderating effects, thus suggested to include broader range of moderators to study the stressors-performance relationship. For this reason, the current research tries to explore the moderating role of transformational and transactional leader's in explaining the relationship between job stress and job performance behaviors in banking sector of Pakistan. Two set of administrated questionnaires were used as a research instrument for the collection of data from the banking individuals and their respective leaders. The first set was used to collect the data from the employees to know, what they perceive about their leaders. Similarly, in the second set, transformational and transactional leaders were asked to rate their employees task performance behavior, organization citizenship behavior and counter-productive behavior. The result suggests, challenge stress and hindrances stress have different effects on the bankers. Challenge stress has a positive impact on task and organizational citizenship behavior and a negative impact on the counter-productive behavior. The hindrance stress has a negative impact on task performance and organizational citizenship behavior while a positive impact on negative behaviors. The moderating effect of leadership has quite mixed findings. However, the leadership moderates the relationship between job stress and job performance behaviors. They are more likely to manage the employees stress. Thus, it can be concluded that leadership transforms the employee's pain into gain.