Total diz artroplastisi olgularında turnike ve traneksamik asit kullanımının kanama miktarı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The efficacy of different administration of tranexamic acid (TXA) and use of tourniquet on reducing blood loss in patients undergoing total knee arthropasty (TKA)
  1. Tez No: 547199
  2. Yazar: YAĞMUR IŞIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERDURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Diz ekleminde çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen dejeneratif değişiklikler ağrı ve hareket kısıtlılığı oluşturarak yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Diğer tedavi seçeneklerinin yetersiz kaldığı durumlarda artroplasti, ortopedik cerrahların sıklıkla tercih ettiği ve başarıyla uyguladığı bir prosedürdür. Bununla birlikte total diz artroplastisinde intraoperatif turnike kullanımı yaygın bir metot olup kanama miktarını azaltıp, kansız bir cerrahi alan sağlamakta ve bu yöntem ortopedik cerrahlar arasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu avantajlarının yanında postoperatif uyluk ağrısı, vasküler yaralanma, sinir palsisi, pulmoner ödem, kardiyak arrest, yağ nekrozu için de risk faktörü sayılmaktadır. Ayrıca turnike kullanımının postoperatif uyluk ve quadriceps kas kitlelerini azalttığını ve diz fonksiyonlarının geri gelme süresini artırdığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Son on yıldır Traneksamik asit ortopedik cerrahlar arasında kanamayı azaltmak amaçlı sık kullanılmakta olan bir fibrinoliz inhibitörüdür. Fibrinoliz ise cerrahi travma ile uyarılır turnike kullanımı ile artar. Traneksamik asit günümüzde lokal ve sistemik olarak kullanılmaktadır. Ortopedik cerrahlar artroplasti olgularında kanama kontrolü için genel olarak turnike, lokal + sistemik Traneksamik asit veya her ikisini de kombine şekilde kullanmaktadır. Bu çalışmada kliniğimizde geçmiş dönemlerde farklı gruplarda yapılan total diz artroplastisi olguları arasında turnike ve traneksamik asit kullanımının kanama miktarı üzerine etkisi değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study was to compare the efficacy of different administration of tranexamic acid (TXA) and use of tourniquet on reducing blood loss in patients undergoing total knee arthropasty (TKA). Methods: Ninety six patients were equally randomized to 4 groups. Group A received one dose of TXA (10 % Transamin 250 mg ,20 mg/kg) and 2 g TXA intraarticular after skin closure but without tourniquet. Group B was treated only with a tourniquet. Group C was treated with a tourniquet as well as one dose of intravenous TXA (10 % Transamin 250 mg ,20 mg/kg). Group D was treated with 2 g TXA intraarticular after skin closure but without tourniquet. The results were analyed based on post-operative blodd loss, change in heamglobin (Hb) level and heamatocrit (PCV) and the need for blood transfusion. Results: The level of post-operative Hb and PCV were similar for the 4 groups. The number of transfusions were less in Group A than the other groups (p=0.48). Drain output was significantly lower in Group A (p < 0.001).