Psoriasis ve psoriatik artrit hastalarında irritabl barsak sendromu sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of irritable bowel syndrome in patients with psoriasis and psoriatic arthritis
- Tez No: 519943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada, psoriasis ve psoriatik artrit hastalarında irritabl barsak sendromu sıklığı ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Haziran 2017 - Ocak 2018 tarihleri arasında Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine başvuran 18-80 yaş arasındaki hastalardan daha önce psoriasis tanısı almış 111 hasta vaka grubuna alınmıştır. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniğine psoriasis tanısı olmayan, ilaç kullanım öyküsü bulunmayan, herhangi kronik sistemik hastalığı olmayan, yaş ve cinsiyeti vaka grubu ile uyumlu 18-80 yaş arasındaki 214 sağlıklı birey kontrol grubuna alınmıştır. Yaş, cinsiyet, hastalığın süresi, psoriasis veya İBS aile hikayesi, ek hastalık öyküsü, kullandıkları ilaç bilgileri yüz yüze görüşme tekniği ile sorulup ankete kaydedildi. Hastaların ayrıntılı dermatolojik muayeneleri yapıldı. Eklem ve tırnak tutulumu varlığı değerlendirildi. Psoriasis hastalarında ve kontrol grubunda İBS varlığı Roma III tanı kriterlerine göre değerlendirildi. Katılımcılara dışkılama sıklığı soruldu ve Bristol dışkı sınıflamasına göre dışkı tipi değerlendirildi. Çalışma sonucunda elde edilen verilen SPSS (Stastistical Package for Social Sciences for Windows) 22.0 sürümü ile kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya klinik olarak psoriasis tanısı konulan 111 hasta [(46 erkek (%41.4) ve 65 kadın (%58.6)] ile herhangi bir dermatolojik veya diğer sistemlerle ilişkili hastalığı olmayan olmayan 214 gönüllü [(102 erkek (%47.7) ve 112 kadın (%52.3)] dahil edildi. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 41.18±14.6(min:18, max.: 74) ); kontrol grubundaki gönüllülerin yaş oralaması 39.67±13.8 (min:18, max: 75) idi. Psoriasis grubundaki 111 hastanın 70 (%63.1)'inde İBS tespit edilmezken; 41 (%36.9) hastada Roma III tanı kriterlerine göre İBS tespit edildi. Kontrol grubunda ise 214 katılımcının 187 (%87.4)'ünde İBS olmadığı; 27 (%12.6)'sinde ise Roma III tanı kriterlerine göre İBS olduğu tespit edildi. Sonuçlara göre psoriasis grubunda, kontrol grubuna göre İBS sıklığı anlamlı derecede yüksek bulundu (p:0.000). Psoriasis grubunda, 111 hastada İBS tanısını destekleyici bulgulardan mukuslu gaita 23 (%20.7), abdominal distansiyon 48 (%43.2) ve defekasyonda ıkınma 49 (%44.1) hastada tespit edilirken; kontrol grubunda mukuslu gaita 23 (%10.7), abdominal distansiyon 52 (%24.3) ve defekasyonda ıkınma 55 (%25.7) katılımcıda tespit edildi. Haftalık ortalama dışkılama sıklığı ise psoriasis grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (sırasıyla 7.07±3.3 ve 3,07±1.6; p:0.000) Bristol dışkı skalası ortalaması psoriasis grubu için 4.20±1.2; kontrol grubu için 3.72±1.16 olarak tespit edildi. Psoriasis grubundaki 17 (%15.3) hastanın ailesinde İBS öyküsü olduğu; 94 (%84.7) hastada ise İBS aile öyküsü olmadığı tespit edildi. Kontrol grubunda ise İBS aile öyküsü 43 (%20.1) katılımcıda mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to evaluate the frequency of irritable bowel syndrome in patients with psoriasis and psoriatic arthritis. Materials and Methods: This study was carried out between June 2017 and January 2018 in Konya Selçuk University Faculty of Medicine and Health Sciences University Konya Education and Research Hospital Department of Dermatology and Venerology. 111 patients with psoriasis between 18-80 years of age; 214 healthy volunteers without psoriasis were recruited. Age, gender, disease duration, psoriasis or IBS family history, additional comorbidities, history of any other drugs were recorded. Detailed dermatological examinations of the patients were performed. Joint and nail involvement was assessed. The presence of IBS in patients with psoriasis and in the control group was assessed according to the Rome III diagnostic criteria. Participants were asked for the frequency of stool defecation and stool type was assessed according to Bristol stool scale. The results of the study were analyzed on the computer using the supplied version of SPSS (Static Package for Social Sciences for Windows) 22.0. Results: A total of 214 controls [102 males (%47.7) and 112 females (%52.3)] who did not have any dermatological or other system related disease and 111 patients [46 males (41.4%) and 65 females (58.6%)] who were clinically diagnosed with psoriasis were included. The mean age of the patients was 41.18 ± 14.6 (min:18, max.:74); the age of the volunteers in the control group was 39.67±13.8 (min:18, max:75,). Seventy (63.1%) of the 111 patients in the psoriasis group were not found to have IBS; 41 (36.9%) patients were diagnosed with IBS according to Rome III diagnostic criteria. In the control group, 187 (%87.4) of the 214 participants did not have IBS; 27 (%12.6) were found to be IBS according to Rome III diagnostic criteria. According to the results, there was a significant difference in the frequency of IBS in the psoriasis and control group (p:0.00). Among the 111 patients in the psoriasis group, passage of mucus in 23 (20.7%) patients, abdominal distension in 48 (43.2%) and straining in 49 (44.1%) patients were detected; in control group these paramters were 23 (10.7%), 52 (24.3%) and 55 (25.7%), respectively. The mean stool frequency per week was significantly higher in the psoriasis group than in the control group (7.07±3.3 and 3,07±1.6; p:0.000, respectively). The mean Bristol stool scale was 4.20 ± 1.2 for the psoriasis group; and 3.72 ± 1.16 for the control group. 17 (15.3%) patients in the psoriasis group had a family history of IBS; 94 (84.7%) patients had not. In the control group, 43 (20.1%) of participants had IBS family history (p: 0.367).