Otomobil reklamlarının tüketici satınalma davranışları üzerindeki etkisi
The influence of the automobile commercials on televisions on consumer buying behaviours
- Tez No: 519974
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN PAPATYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bir ürüne dair kullanılacak pazarlama bilesenleri içerisinde reklam çok önemli bir yere sahiptir. Reklam çalışmalarında verilecek kararlardan en önemlisi hedef kitlenin belirlenmesidir. Bu zaman ürünün kime sunulacağı ve o üründen kimlerin yararlana bileceği belirlenmiş olur. Günümüzde televizyonun iletişim aracı olarak gücü, göze ve kulağa hitap edebilmesinden ve bunları haraketli görüntülerle birleştirip etkinliğini arttırabilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu özellikleri onu radyodan ve yazılı basından da üstün tutar. Yapısı gereği dikkat çekici olan televizyon küçükten büyüğe kadar tüketiciyi kendisine çekebilme gücüne sahiptir. Bu yapı iletişim sırasında izleyiciye vermek istenen mesajı arka planda bırakmadığı sürece etkilidir. Televizyon reklamlarında tüketicilere verilmek istenilen mesaj çoğunlukla reklamı yapılan ürün veya hizmetin yararlarını gösternek için dizayn edilir. Bir reklamda kullanılan renk, ses ve müziklerle tüketiciye ürünün özelliklerine dair farklı çağrışımlarda bulunulur. Bütün bunlar tüketiciyi ikna edebilme sürecinde faydalı adımlardır ve reklamı yapılan ürünün marka hakkında imaj oluşturularak hatırlanmasına da yardımcı olurlar.“Televizyondakı Otomobil Reklamlarının Tüketici Satınalma Davranışları Üzerindeki Etkisi, Azerbaycanda Bir Uygulama”başlıklı tez çalışmasında, ilk olarak reklam ve tüketici davranışları ile ilgili detaylı literatür bilgisi verilmiş ve daha sonra otomobil reklamlarının tüketicilerin satınalma davranışı üzerindeki etkisi anket yoluyla ölçülmeye çalışılmıştır. Anketler Azerbaycanın başkenti olan Baküde 240 kişiye uygulanmış ve anket sonucunda gerekli analizler yapılarak anlamlı ilişkilerin varlığına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The commercials hold a significant place among the marketing mechanisms of a product. The most crucial decision in commercials is to set the target group. Thus, at who this product is going to be aimed and who is going to make use of this product are determined. The strength of television as a communication tool stems from the fact that it may appeal both eyes and ears while it may extend its influence by integrating these with moving images. These features of television surpass those of radio and printed media. Being quite attention-grabbing by its nature, television holds the power of attracting customers from all age ranges. This influence prevails as long as the intended message is not left at background. The message intended to communicate to the customers in television commercials is exclusively designed in order to demonstrate the benefits of the product or service being advertised. The color, sound and music used in a commercial may evoke various effects regarding the product. All these are significant factors in convincing the customers and may help constitute a brand image regarding the product advertised. In the thesis study called“The Influence of the Automobile Commercials on televisions on Consumer Buying Behaviours, a Sample Implementation in Azerbaijan”, the first part offers detailed literature information regarding commercials and consumer behaviours. In the other sections of the study, the influence of the automobile commercials on buying behaviours of customers is revealed through interviews conducted. The interviews were implemented in Baku, capital city of Azerbaijan, with 240 participants and several meaningful correlations were found through analysis of the outcomes of the interviews.