Genç istihdamı teşvik edici politikalar açısından Türkiye Polonya karşılaştırılması
In terms of youth employment promotion policies Turkey Poland comparison
  1. Tez No: 520147
  2. Yazar: ECEM BÖREKCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY DİLBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde dünya ülkelerinin en önemli sorunlarından biri işsizliktir. İşsizlik sorunundan en çok etkilenen kesim ise 15-24 yaş aralığındaki gençlerdir. Küresel rekabet artışı, teknolojik gelişmelerde görülen yenilikler işgücü piyasa koşullarını etkilemekte ve işverenler yeterli bilgi donanımına sahip, tecrübeli gençleri istihdam etmek istemektedir. Özellikle eğitimli genç nüfus mezun olduktan sonra işgücü piyasa koşulları ile ilk defa tanıştığı için mesleki donanım ve tecrübe konusunda yetersiz kalmaktadır. Bunun yanı sıra çoğu zaman gençlerin maaş beklentileri ile iş hayatının sunduğu imkanlar birbirleriyle uyuşmamaktadır. Genç nüfusun hızlı artışına rağmen yeterli düzeyde yeni iş alanların yaratılamaması, eğitim-istihdam arasındaki bağın kurulamaması genç işsizliğini çözümü zor bir durum haline getirmektedir. Genç işsizliğinin mücadele sürecinde ülkelerin uyguladıkları istihdam politikaları farklılık göstermekle birlikte, ülkeler en çok aktif istihdam politikalarından yararlanmaktadır. Çalışmada, işsizlik tanımları, türleri ve istihdam teorileri hakkında açıklamalara yer verilmiştir. Genç işsizlik kavramı ve genç işsizliğe neden olan sebeplerden bahsedilerek, Türkiye'de işgücü piyasasında genç işsizliğin durumu ve genç işsizlikle mücadele sürecinde uygulanan istihdam politikalarından söz edilmiştir. Sonrasında Avrupa Birliği'ne üye ülkeler arasında yer alan Polonya'da genç işsizliğin durumu ve uygulanan mücadele politikalarından bahsedilmiştir. Son olarak da Türkiye'de ve Polonya'da genç işsizliği oranı ve büyüme oranı arasındaki ilişki ekonometrik analizler aracılığıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays one of the most important problems of the world countries is unemployment. The most affected by unemployment is young people aged 15-24 range. Global competition growth, innovations in technological developments affect labor market conditions and employers want to employ experienced young people with adequate knowledge. Especially the educated young population is inadequate in terms of professional equipment and experience since(because) they firstly have met with the labor market conditions after graduation. Apart from this, the expectations of young people's salaries and the opportunities offered by business life do not match. Despite the rapid growth of the young population, the inability to create enough new jobs and the lack of linkage between education and employment make youth unemployment a difficult situation. While the employment policies of the young unemployed are different in the struggle period of the countries, the countries benefit from the most active employment policies. In the study, explanations of unemployment definitions, their types and employment theories are given. The concept of young unemployment and the causes of young unemployment are discussed, the young unemployment situation in the labor market in Turkey and employment policies are implemented during the fight against young unemployment have been mentioned. After that, situation of youth unemployment and the policies of struggle is mentioned in Poland a member of the European Union. Finally relationship between youth unemployment and growth rate in Poland and Turkey are examined through econometric analyses.