İskiyofemoral sıkışma sendromu MRG bulguları ve pelvik morfolojinin etkisi
Ischiofemoral impingement syndrome MRI findings and effect of pelvic morphology
  1. Tez No: 520148
  2. Yazar: ALİ DABLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇEVİKOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İskiyofemoral sıkışma sendromu (İFS) femur küçük trokanteri ile iskiyal tüberosit arasındaki mesafenin daralması ve kuadratus femoris (KF) kasında patolojik değişiklikler ile karakterize kasık ve kalça ağrısına yol açan ancak insidansı bilinmeyen klinik bir durumdur. Kadınlarda sık görülmesi pelvik morfolojik farklılıkların İFS'ye zemin hazırladığını düşündürmektedir. Hangi varyasyonların İFS gelişmesine zemin hazırladığı kesin olarak ortaya konmamıştır. Çalışmamızda MRG ile İFS gelişmesine yatkınlık oluşturabilecek pelvik morfolojik değişiklikleri değerlendirmeyi amaçladık. Ağustos 2016 ile Ekim 2017 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji AD'da kalça MRG incelemeleri yapılmış olan tüm olgular retrospektif olarak tarandı. Toplam 115 olgudan, pelvik cerrahi geçiren, travma öyküsü bulunan, pelvisi etkileyen inflamatuvar veya enfeksiyöz hastalığı olan 67 olgu çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya dahil edilen 48 olguya ait 96 kalça MRG incelemesi retrospektif olarak KF kasındaki sinyal değişiklikleri (KF kasında ödem, yağlı atrofi veya yırtık) açısından incelendi. KF kasında sinyal değişikliği olanlar çalışma grubuna, olmayanlar ise kontrol grubuna dahil edildi. Her iki grupta iskiyofemoral mesafe (İFM), kuadratus femoris mesafesi (KFM), femur boyun açısı (FBA), femur boyun torsiyonu (FBT), diz açısı (DA), iskiyal açı, intertüberöz mesafe (İTM) ve inklinasyon açıları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Ischiofemoral impingement (IFI) is a clinical entity characterized by hip and buttock pain and caused by narrowing of the space between the lesser trochanter of femur and the ischial tuberosity as well as pathological changes in the quadratus femoris (QF) muscle. IFI is frequently observed in women and the fact that IFI is more common in women suggests that pelvic morphologic changes might be predisposing to IFI. However, relevance of these variations is unclear. The purpose of this study was to evaluate pelvic morphological changes which might be predisposing to IFI. All cases (n=115) who had hip MRI exams between August 2016 and October 2017 in Akdeniz University School of Medicine Department of Radiology were retrospectively evaluated. Sixty-seven cases with history of pelvic surgery or trauma, inflammatory or infectious diseases affecting the pelvis were excluded. Ninety-six hip MRI scans of the remaining 48 patients were retrospectively evaluated for signal changes in QF muscle (edema, fatty atrophy or tear in QF). Those with signal changes were included in the study group whereas those without were included in the control group. Ischiofemoral space (IFS), quadratus femoris space (QFS), femur inclination angle, ischial angle, femoral neck angle (FNA), femoral neck version (FNV), intertuberous distance (ITD) and knee angle (KA) were measured in both groups.