Özel hayatın gizliliğinin ihlali suçu
The crime of the invasion of privacy
- Tez No: 520156
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE ÖZENBAŞ BOYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve özellikle sosyal medyanın yaygınlaşması ile günümüzde sıkça işlenmeye başlayan bir suç olan özel hayatın gizliliğinin ihlali suçu (TCK md.134) inceleme konusu yapılmıştır. Bu suçun doğru incelenebilmesi için öncelikle özel hayat kavramının tanımı ve kapsamının açıklığına kovuşturulması gerekmektedir. Kişilerin hayatları kamusal alan, dar anlamda özel alan ve gizli alan olmak üzere üç farklı hayat alanından oluşmaktadır. Gizli alan hiçbir şekilde müdahale edilemeyen alandır. Dar anlamda özel alana ancak ülkenin güvenliğinin sağlanması gibi daha üstün bir değer adına müdahale edilebilmektedir. Kamusal alan ise kişilerin özel hayatlarının gizliliğinin en az korunduğu alandır. En genel ifade ile özel hayatın kapsamına kişilerin sırları, kişisel veriler, aile hayatı, iletişimi ve konutu girmektedir. Özel hayatın gizliliğini koruyan suçlar özellikle TCK'nın dokuzuncu bölümünde düzenlenmiştir. Haberleşmenin gizliliği gibi bazı spesifik konuları koruyan özel hükümlerin yanında, TCK md.134, torba suç niteliğinde, diğer maddelere girmeyen ancak kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden eylemlere uygulanmak üzere düzenlenmiştir. Bu suçun oluşabilmesi için faillerin kanunda tanımlanan hareketleri yapması gerekmektedir. Yoksa zaten herkes her gün birilerinin özel hayatına dair bilgileri öğrenmektedir. Özel hayatın gizliliğini ihlalin görüntü ve seslerin kayıt altına alınması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda fail daha ağır şekilde cezalandırılmaktadır. TCK'nın 134. maddesinin ikinci fıkrasında özel hayatın gizliliğinin ihlalinin ifşa suretiyle gerçekleştirilmesi hali düzenlenmiştir. Maddenin ilk halinde ifşa fiilinin basın yayın organları vasıtası ile gerçekleştirilmesi ağırlaştırıcı nitelikli hal olarak düzenlenmiş iken 02.07.2012 tarih 6352 sayılı Kanun ile bu nitelikli hal kaldırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the progress of technology and especially proliferation of social media, offense of breach of private life's privacy that nowadays has started to be a frequent crime has been made an enquiry subject. To be implemented this offense correctly, definitions of private life's notion and private life's scope are needed to be clarified. People's life occur from the three different life areas, public area, private area within the meaning of narrow, secret area. Secret area is the area which is not interfered in anyway. Private area, in a narrow meaning, can only be interfered for a higher cause like providing security of the country. Yet the public area is the area that private life of people is least protected. With the most general expression, scope of private life includes secret of people, personal data, family life, person's contacts and home. The offenses that protect the privacy of private life especially have been regulated on the ninth section of the TCK. Besides some special provisions that protect special subjects such as communication, on the TCK matter 134, the offense matter that is not found on the other matters as a general qualification but is going to be implemented on the actions that breach the privacy of the private life has been regulated. The Perpetrators of this crime need to make an effort to make this offense occurred. Otherwise, everybody learns something about someone's private life every day. Realization of breach by recording images and voices has been regulated as aggravating qualification case. Similarly on the second subsection of the matter, that realization of the breach of privacy of private life by revealment has been regulated. While realization of the breach action by way of media organs has been regulated as aggravating qualification case on the first section of the matter, with the date 02.07.2012 the law no.6352, this qualification case has been cancelled.