The effect of flipped learning on pre-service teachers' achievement and perceptionsrelated to classroom environment
Ters yüz öğrenmenin öğretmen adaylarının başarıları ve sınıf ortamı algılarına etkisi
- Tez No: 520476
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışmanın amacı, ters yüz öğretim materyalleri geliştirmek ve Öğretim İlke ve Yöntemleri dersinde uygulayarak ters yüz öğrenmenin öğretmen adaylarının başarıları ve sınıf ortamı algılarına etkisini araştırmaktır. Çalışma 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı güz döneminde, Ege Bölgesi'nde bulunan bir devlet üniversitesinde 11 hafta süreyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada açıklayıcı karma yöntem araştırma deseni kullanılmıştır. Deney grubunda 30 öğretmen adayı ve kontrol grubunda 26 öğretmen adayı yer almıştır. Araştırma sorularını yanıtlamak amacıyla 'Başarı Testi (AT)', 'Sınıf Ortamı Algıları Ölçeği', 'Öğrenci Anketi' ve 'Görüşme Formu' uygulanmıştır. Çalışmada, başarı testi, sınıf ortamı algıları ölçeği ve öğrenci anketi ile elde edilen veriler, betimsel ve çıkarımsal istatistiksel analiz teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 22.0 kullanılmıştır ve alfa katsayısı .05 olarak belirlenmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler, içerik analizi ve betimsel analiz teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, ters yüz öğrenme grubunda yer alan öğretmen adaylarının başarı puanlarının ve final notlarının geleneksel grupta yer alan öğretmen adaylarına göre anlamlı derecede yüksek olduğunu göstermiştir. Diğer taraftan, ters yüz öğrenme grubunda veya geleneksel grupta yer almanın öğretmen adaylarının sınıf ortamı algıları üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının ters yüz öğrenme süreci, materyaller ve sınıf ortamı ile ilgili algıları deney sürecinden sonra ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to develop and implement flipped learning materials in the Principles and Methods of Instruction course and investigate the effect of flipped learning on pre-service teachers' achievement and perceptions related to the classroom environment. This study was conducted in the fall semester of 2017-2018 for 11 weeks at a public university located in the Aegean Region. This study employed an explanatory mixed method research design. There were 30 pre-service teachers in the experimental group and 26 pre-service teachers in the control group. In the current study, 'Achievement Test (AT)', 'Classroom Environment Perceptions Scale', 'Student Questionnaire' and 'Interview Schedule' were implemented to answer the research questions. The data collected through the achievement test, classroom environment scale and student questionnaire were analyzed by using descriptive and inferential statistical analysis techniques. For the analysis of the data, SPSS 22.0 was used and alpha level was determined as .05. The data obtained from the interviews were analyzed by using both the content and descriptive analysis techniques. The findings of the study indicated that pre-service teachers in the flipped learning group had significantly higher AT scores and final grades than the pre-service teachers who were in the traditional group. On the other hand, being in the flipped learning group or in the traditional group had no significant effect on pre-service teachers' perceptions of the classroom environment. The perceptions of pre-service teachers about flipped learning process, materials and classroom environment after the treatment process were examined and discussed in detail.