8 haftalık pilates mat egzersizlerinin sedanter kadınlarda bazı antropometrik ve motorik özellikler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of 8 weeks pilates mat exercises on some anthropometric and motoric features in sedentary women
- Tez No: 984654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı 8 haftalık pilates mat egzersizlerinin sedanter kadınlarda bazı antropometrik ve motorik özellikler üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya gönüllülük esas alınarak Ağrı ilinin Diyadin İlçesinden 25-35 yaş arası daha önce antrenman yapmamış 24 deney grubu 24 kontrol grubu olmak üzere 48 gönüllü kadın katılmıştır. Ön test ölçümleri yapılarak vücut kompozisyon ölçümü alınmıştır. Bunun için biyoelektrik impedance analysis (BIA) yöntemi kullanılmıştır. BIA yöntemi ile toplam vücut suyu, yağsız vücut kütlesi, toplam vücut ağırlığı, vücut yağ oranı, kas oranı, yumuşak yağsız kütle ve boy ölçümü yapılmıştır. Karın ve kol bölgesinde bulunan kasların dayanıklılığını belirlemek için mekik ve şınav testleri uygulanmıştır. Vücut esnekliğini belirlemek için esneklik ölçümü yapılmış ve bunun için otur-uzan sehpası kullanılmıştır. Vücut çevre ölçümleri için bir adet mezura ile ön kol çevresi, kalça çevresi, baldır çevresi, bel çevresi, göbek çevresi ve göğüs çevresi ölçülmüştür. Deri altı yağ ölçümleri skinfold kaliper ile alınarak ön kol, arka kol, yan karın, üst karın ve alt karın ölçümleri yapılmıştır. Çalışma öncesi bütün katılımcılara ön test uygulanmıştır. Yapılan çalışmada her katılımcı grubu için uygulanan antrenmanların sıklığı 8 hafta boyunca haftada 3 gün antrenman gerçekleşecek şekilde toplam 24 gün antrenman yaptırılmıştır. Antrenmanların her biri 60 dakika olup, antrenman süresine katılımcıların antrenman öncesi gerçekleştirdiği ısınma hareketleri ve antrenman sonrası esneme hareketleri de dâhil edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin vücut kompozisyon ölçümleri değerlendirildiğinde; son test ölçümlerinin ön test ölçümlerinden daha düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan bireylerin mekik, şınav ve esneklik ölçümleri değerlendirildiğinde; son test ölçümlerinin ön test ölçümlerine oranla daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan bireylerin çap ölçümleri değerlendirildiğinde ise; antrenman grubunun grup içi üst karın ve alt karın, kontrol grubunun ise ön ve arka kol ön test ve son test ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar elde edilmiştir (p<0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of an eight-week Pilates mat exercise program on selected anthropometric and motor characteristics in sedentary women. A total of 48 voluntary female participants, aged between 25 and 35 and with no prior training experience, were recruited from the Diyadin district of Ağrı province and randomly assigned to an experimental group (n=24) and a control group (n=24). Pre-test measurements were conducted to assess body composition using the bioelectrical impedance analysis (BIA) method. Parameters measured through BIA included total body water, fat-free mass, total body weight, body fat percentage, muscle percentage, soft lean mass, and height. To evaluate muscular endurance of the abdominal and arm regions, sit-up and push-up tests were administered. Flexibility was measured using a sit-and-reach test bench. Circumferential measurements of the forearm, hips, calves, waist, abdomen, and chest were taken with a measuring tape. Subcutaneous fat measurements were performed using a skinfold caliper at the forearm, upper arm, lateral abdomen, upper abdomen, and lower abdomen. All participants underwent pre-testing before the intervention. The experimental group participated in 60-minute training sessions three times a week for eight weeks, totaling 24 sessions. Each session included warm-up and cool-down exercises. Post-test results revealed that body composition values decreased compared to pre-test values. Improvements were observed in muscular endurance (sit-up and push-up performance) and flexibility in the experimental group. Additionally, statistically significant differences (p<0.05) were found in the upper and lower abdominal circumferences of the experimental group and in the pre- and post-test measurements of the upper and lower arms in the control group.