Taekwondo ve boks antrenörlerinin tükenmişlik düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of burnout levels of taekwondo and boxing coaches
- Tez No: 520564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ALTINKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Araştırma ile Taekwondo ve Boks antrenörlerinin mesleki tükenmişlik düzeylerini belirleyip bazı değişkenlere göre her iki antrenörlük branşı arasında farklılaşma olup olmadığını ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada, tarama araştırma türlerinden kesitsel tarama yöntemine dayalı anket çalışması yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, antrenörlerin tükenmişlik düzeylerini belirlemek için duygusal tükenmişlik alt boyutu 9 madde, duyarsızlaşma alt boyutu 5 madde ve kişisel başarı alt boyutu 8 madde olarak toplamda 22 maddeden oluşan Maslach Tükenmişlik envanteri kullanılmıştır. Araştırma grubunu, Boks Federasyonundan 177, Taekwondo Federasyonundan 207 olmak üzere toplam 384 antrenörlük hayatına devam eden antrenör oluşturmaktadır. Bulgular: Araştırmada, tarama araştırma türlerinden kesitsel tarama yöntemine dayalı anket çalışması yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, antrenörlerin tükenmişlik düzeylerini belirlemek için duygusal tükenmişlik alt boyutu 9 madde, duyarsızlaşma alt boyutu 5 madde ve kişisel başarı alt boyutu 8 madde olarak toplamda 22 maddeden oluşan Maslach Tükenmişlik envanteri kullanılmıştır. Araştırma grubunu, Boks Federasyonundan 177, Taekwondo Federasyonundan 207 olmak üzere toplam 384 antrenörlük hayatına devam eden antrenör oluşturmaktadır. Sonuç: Sonuç olarak, bazı değişkenlerde Taekwondo antrenörlerinin Boks antrenörlerine göre tükenmişlik düzeylerinin daha yüksek olduğu ve yine bazı değişkenlerde ise Boks antrenörlerinin Taekwondo antrenörlerine göre tükenmişlik düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is aimed to determine the relation between Taekwondo coaching and Box coaching and whether there is a differentiation between them according to some variables by determining their level of occupational burnout. Method: Survey study which is based on cross-sectional scanning method is carried out in this research. As a data collection tool, Maslach burnout inventory which consists of 22 items, 9 of which are about sub-dimension of emotional burnout,5 of which are about sub-dimension of personal success and 8 of which are about sub-dimension of desensitization is used to determine the coaches'level of burnout in the research. The research group consists of 384 coaches,207 of whom still work at Taekwondo Federation and 177 of whom still work at Box Federation. The data which is obtained with this research is counted with the programme of SPSS. Results: As a descriptive statistic method, arithmetic average( ),standard deviation(sd), frequency(n) and percent (%) distribution analysis is carried out to determine sociodemographic attributes of the coaches who are involved in the research. Whether the obtained data shows a normal distribution is examined. Conclusion: As a result, The research reveals that Taekwondo coaches'level of burnout is higher than the level of Box coaches in some variables and again in some variables, coaches'level of burnout is higher than the level of Taekwondo coaches.