Bulantı ve/veya kusma şikayeti ile acil servis yeşil alanına başvuran hastalarda inhalasyon yoluyla kullanılan izopropil alkolün antiemetik etkisinin incelenmesi: Randomize plasebo kontrollü çalışma
Compare nasal inhalation of isopropyl alcohol versus placebo for treating nausea among emergency department patients. a prospective randomized, double-blinded, placebo-controlled trial was used
  1. Tez No: 520609
  2. Yazar: HANDE CANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN AKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmanın amacı Acil Servis'e bulantı ve kusma şikayeti ile başvuran hastalarda izopropil alkol inhalasyonunun etkinliğinin plasebo ile kıyaslanmasıdır. Çalışma prospektif, randomize kontrollü ve çift kör olarak planlanmıştır. Hastalar plasebo ya da tedavi grubuna alınmıştır. Bulantısı ve kusması olan hastalar muayene olmadan önce, 2. 4. ve 10. Dakikalarda vizüel analog skoruyla (VAS) bulantı ve kusma ciddiyetlerini değerlendirmişlerdir. Marmara Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne Ocak 2017-Ocak 2018 tarihleri arasında bulantı ve kusma şikayetiyle başvurmuş olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya izopropil alkol grubunda 62, normal salin grubunda 56 olmak üzere toplam 118 kişi dahil edilmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki çalışmanın 4. ve 10. dakikalarında bakılan VAS'larda izopropil alkol ve plasebo grubu arasında anlamlı fark bulıuınmuştur. Bu dakikalarda bakılan VAS skorunun mediyanı tedavi grubunda 40 mm iken plasebo grubunda 60 mm olarak bulunmuştur. Aynı zamanda her iki grup arasında kurtarıcı antiemetik ihtiyacı açısından da anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare nasal inhalation of isopropyl alcohol versus placebo for treating nausea among emergency department patients. A prospective randomized, double-blinded, placebo-controlled trial was used. Patients were enrolled to a placebo or treatment group. Symptomatic patients rated nausea and vomiting severity before and at 2,4 and 10 minutes after receiving treatment with Visual Analog Scale (VAS). Patients with nausea and vomiting admittid to Marmara University Hospital Emergency Department between January 2017- January 2018 enrolled in the study unless they have exclusion criteria. 118 patients were included the study, 62 patients inhaled isopropyl alcohol, 56 patients inhaled normal saline. Results showed that there was significant differences between the two groups at decreasing severity of nausea and vomiting at 4th and 10th minutes. At 4 and 10 minutes postintervention, median nausea visual analog scale score was 40 mm in the treatement group versus 60 mm in the placebo group. There was also significant differences between the two arm at using a rescue antiemetics.