12-13 yaş grubuna uygulanan sekiz haftalık judo antrenmanlarının bazı fiziksel parametreler üzerine etkisi
Impact of 8-Week Judo Trainings Applied to 12-13 Age Group on Certain Physical Parameters
  1. Tez No: 520673
  2. Yazar: AYBÜKE TORTUM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ERİKOĞLU ÖRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, 12-13 yaş grubuna uygulanan sekiz haftalık judo antrenmanlarının; kuvvet, esneklik ve denge performansına etkisinin belirlenmesidir. Araştırmaya Ankara Yenimahalle Atatürk Ortaokulu'nda öğrenim gören toplam 19 (yaş 12.2 ± 0.4 yıl, boy uzunluğu 1.53 ± 0.08 m, vücut ağırlığı 47.4 ± 13.3 kg) kız-erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Etik kurul onayı Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Etik Kurulu'ndan alınmıştır. Araştırmada, sporculara sırasıyla dikey sıçrama, flamingo denge, esneklik, pençe kuvveti, 30 saniye mekik, sırt kuvveti ve sağlık topu fırlatma testleri; sekiz hafta önce ve sonra olmak üzere iki defa uygulanmıştır. Sporculara sekiz hafta boyunca, haftada üç gün ikişer saat, (ısınmadan sonra yaklaşık 90 dakika) judo antrenman programı uygulanmıştır. Elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 22.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the impact of 8-week judo trainings applied to 12-13 age group on strength, flexibility and balance performance. A total of 19 male and female athletes who study at Ankara Yenimahalle Atatürk Secondary School (age 12.2 ± 0.4 years, tall stature 1.53 ± 0.08 m, body weight 47.4 ± 13.3 kg) voluntarily participated in the study. The approval of ethics committee was obtained from Ankara Yıldırım Beyazıt University Social Sciences and Humanities Ethics Committee. In the study, vertical jump, flamingo balance, sit and tests flexibility, paw strength, 30-second sit-up, back strength and medicine ball toss tests were applied twice to the athletes before and after eight weeks. The athletes were applied an 8-week judo training program for two hours and three days a week (about 90 minutes after warm-up). The data obtained were evaluated using the IBM SPSS Statistics 22.0 statistical program.