12–14 yaş grubu bayan hentbolculara uygulanan sekiz haftalık pliometrik antrenmanların anaerobik güç denge ve sprint performansı üzerine etkisi
Effect of 8 weeks plyometric training on anaerobic power, balance and sprint performance of aged 12-14 female handball players
- Tez No: 408227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8 haftalık pliometrik antrenmanların, 12- 14 yaş grubu bayan hentbolcuların anaerobik güç, denge ve sprint performansı üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya 12- 14 yaşları arasında toplam 28 hentbol oyuncusu dahil edildi. Hentbol oyuncuları deney (n=14, yaş: 13.07±0.83) ve kontrol (n=14, yaş: 13.07± 0.83) grubu olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Deney grubuna sekiz haftalık, haftada üç gün pliometrik antrenman programı hentbol antrenmanı ile birlikte uygulanmıştır. Kontrol grubu ise düzenli olarak hentbol antrenmanlarına devam etmiştir. Her iki gruba da çalışmanın bir hafta öncesi ve sonrasında yaş, boy, kilo, anaerobik güç, denge ve 30 metre sprint testi ölçümleri yapıldı. Denge ölçümü için izokinetik denge testi yapıldı. Anaerobik güç için ise Wingate testi uygulandı. Verilerin analizi için Paired Samples T testi ve İndependent Samples T testi kullanıldı. Sonuç olarak; grupların ön test ve son test ölçümleri arasında; anaerobik güç, denge ve sprint değerlerinde deney grubu lehine p0.05). 12-14 yaş grubu bayan hentbolculara uygulanan 8 haftalık pliometrik antrenmanların anaerobik güç, denge ve sprint performansı üzerine olumlu etkileri olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research effects of eight-week plyometrics training on performance of anaerobic power, balance and sprint of women handball players between age of 12 and 14. In total 28 handball players between age of 12 and 14 were included for this study. Handball players were divided into two groups as control and experimental group. Eight-week plyometrics training program together with handball training was carried out three times a week for experimential group. On the other hand the control group continued their handball training regularly. Measurement of weight, linear, balance, anaerobic power, age, and 30-meter sprint test was done one week later and before training for these two group. Isokinetic balance test was done for measurement of balance. Wingate test was carried out for anaerobic power. Paired Sample T test and Independent Sample T test was used for analysis of data. Between pre and post test of groups, values of anaerobic power, balance, and sprint resulted in favor of experimental group. When compared pre and post test of experimential group, a meaningful value was determined in measurement of anaerobic power, balance and sprint. On the other hand, in the measurement of anaerobic power, and balance of control group, a meaningful value was not determined statistically between pre and post tests of this group. As concolusion, it could be said that there was positive effects of plyometrics training on performance of anaerobic power, balance and sprint.