Narrative techniques in Jeanette Winterson's The Powerbook and Ali Smith's how to be both
Jeanette Winterson'un The PowerBook ve Ali Smith'in How to Be Both başlıklı eserlerindeki anlatı teknikleri
  1. Tez No: 745383
  2. Yazar: DİLEK AYDIN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİSA HARİKA GÜZEL KÖŞKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, Judith Butler'ın toplumsal cinsiyet performansı teorisi ışığında, Jeanette Winterson'ın The PowerBook ve Ali Smith'in How to Be Both eserlerinde geleneksel olmayan anlatı teknikleri kullanarak ataerkillik tarafından önceden oluşturulmuş toplumsal cinsiyet rollerini nasıl yıktıklarını incelemektedir. Toplumsal cinsiyet, doğumla birlikte edinilmekten ziyade performans yoluyla elde edilen bir olgudur. Bu performans, ikili cinsiyet sistemini yapıbozuma uğratmaktadır. Feminist anlatıbilimdeki son gelişmeler, postmodern feminist yazarların geleneksel olmayan anlatı teknikleri aracılığıyla akışkan cinsiyet kimliği inşa etmelerinin yolunu açmıştır. Her iki yazar da alternatif mekanlarda döngüsel olay örgüsü kalıpları yaratarak ve Aristotelesçi geleneksel olay örgüsü yapısına meydan okuyarak zaman ve mekân düzenini yeniden yapılandırır. Mikhail Bakhtin'in roman hakkındaki düşüncelerine göre, roman türü kolaylıkla yeniden yapılandırılabilir çünkü değişime açıktır ve sürekli gelişim halindedir. Her iki roman da ataerkil bir dünyada toplumsal cinsiyet sınırlarını aşan anlatıcılardan akışkan cinsiyet kimlikleri yaratarak önceden oluşturulmuş toplumsal cinsiyet rollerini yıkmaktadır. Winterson'ın romanı anlatıcının farklı bedenlerdeki temsilleriyle birden fazla anlatıdan oluşurken, Smith'in romanı, akışkan cinsiyet kimliği arayışında olan iki anlatıcıyı ikili bir anlatı üzerinden anlatmaktadır. Bu romanlar, kişisel zamirlerin birbiriyle yer değiştirmesi yoluyla anlatıda toplumsal cinsiyetin nasıl çözüldüğünün birer örneğidir; bu da okuyucuyu karakterin cinsiyetiyle ilgili herhangi bir önyargılı varsayımdan alıkoymaktadır. Benzer şekilde bu romanlar, Donna Haraway'ın herhangi bir toplumsal norma uymayan arada kalmış varlığı olan cyborguna benzeyen queer anlatıcılar sunarlar. Her iki roman da ataerkil bir dünyada karşıt ikili cinsiyet sistemini eleştirir. Bu metinler anlatı yapısına akıcı bir ses katmaktadır ve bu seslerin kendilerini gerçekleştirmeleri için cinsiyetten bağımsız ve güvenli bir yere sahip olmaları gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Jeanette Winterson's The PowerBook and Ali Smith's How to Be Both by focusing on the unconventional narrative techniques through which they subvert the preconstructed gender roles assigned by the patriarchy in the light of Judith Butler's theory of gender performativity. Gender is a constitution that is performed rather than acquired by birth, and this performativity deconstructs the traditional binaries of male and female genders. Recent developments in feminist narratology have paved the way for postmodern feminist writers to construct a fluid gender identity through unconventional narrative techniques. Challenging the Aristotelian traditional plot structure, both writers reconfigure the order of time and place by creating cyclic patterns of plots in alternative realms. These changes can be easily applied to the novel genre, because it is open to change and is always in progress which coincides with Mikhail Bakhtin's ideas on novel. Both novels subvert the preestablished gender roles by creating fluid gender identities of the narrators who transgress the boundaries of gender in a patriarchal world. While Winterson's novel is based on multiple narratives with different embodiments of the narrator, Smith's novel is constructed on a dual narrative, presenting two narrators in search of a fluid gender identity. These novels exemplify how gender is dissolved in narration through interchanging use of personal pronouns, which prevents the reader from any preconceived assumptions of the character's gender. In a similar fashion, both novels present queer narrators who can be resembled to Donna Haraway's cyborg, an in-between being that does not fit to any societal norms. In their novels, these two writers criticize the fixed binary system of gender in a heteronormative world. These texts incorporate a fluid voice into the narrative structure and demonstrate the need for these voices to have a gender-free and safe place for their self-realization.