Meme kanseri genetik taşıyıcılık riski olan hastalarda BRCA gen taramasının kan ve ağız içi yanak sürüntüsü örneklerinin karşılaştırılması
Comparison of brca genetic screening results on blood and buccal swab samples of patients with breast cancer genetic carriage risk
- Tez No: 520725
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ATAKAN SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Meme kanseri, tüm dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türüdür ve kansere bağlı ölümlerin en sık ikinci nedenidir. Ailesel yatkınlık meme kanserinin en önemli nedenlerinden biridir. Kalıtsal meme kanseri için bugüne kadar birçok gen tanımlanmıştır. Bunlardan en önemlileri BRCA1/BRCA2, PTEN ve Tp53 genleridir. Yüksek riskli hastalarda meme kanseri ile ilgili genlerin araştırılmasının amacı, bu bireylerde erken tanı koymak, tarama testlerinin sıklığını belirlemek, profilaktik medikal ve cerrahi tedavi yaklaşımının belirlenmesini sağlamaktır. Çalışmamızda, kanda bakılan BRCA mutasyon analiz sonuçları retrospektif olarak incelenmiştir. Ulaşılabilen hastalardan buccal swab örnekleri alınmıştır. Bu iki farklı yöntem ile çalışılan BRCA mutasyonu tetkik sonuçları karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırma sonucunda, kan örneklerinde bakılan BRCA mutasyon analiz sonuçları, buccal swab örneklerinde bakılan BRCA mutasyon analiz sonuçlarıyla istatistiksel olarak anlamlı biçimde benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is most common type of cancer seen in women all over the world and second most common cause of cancer related deaths. Many genes identified for hereditary breast cancer so far. Most importants are BRCA1/BRCA2, PTEN and Tp53 genes. Purpose of researching breast cancer related genes in high risk patients is early diagnosis, to determine frequency of screening testsand determine the medical and surgical treatment approach. In our study, blood BRCA mutation analyse results were examined retrospectively. Buccal swab specimens were taken from available patients and these two different BRCA examining methods were compared according to study results. According to comparison results, results of blood and buccal swab BRCA mutation analyse study results found significantly similar. As a result, buccal swab BRCA mutation analyse is noninvaziv, cheaper, faster, easy and useful method compared to blood BRCA mutation analyse method.