Modelling the Turkish perception of foreign policy options: Water conflict between Syria and Turkey
Türkiye görüşüne göre dış politika seçeneklerinin modellemesi: Türkiye ile Suriye arasındaki su sorunu
  1. Tez No: 52076
  2. Yazar: KAYNAK ACAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİMET BERİKER ATİYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Özet Bu tez, Türkiye görüşüne göre, Türkiye ile Suriye arasındaki su sorununa ilişkin dış politika seçeneklerinin modellemesidir. Oyun teorik bir model güncel su sorununun incelenmesinde kullanılmıştır. Çalışmada sorunun Türkiye tarafından bir itimat oyunu olarak görüldüğü gösterilmiştir. Türkiye'nin görüşüne göre işbirliğine dayalı bir çözümün aslında Suriye tarafından sorunun kaynağı olduğu inceleme sonucunda gösterilmiştir. Çalışmada iki ülkenin sorunu görüşüne dayalı paradoksun çözüme ulaşılmasını zorlaştıran bir faktör olduğu belirlenmiştir. Türkiye'nin görüşüne göre, sorunun çözümü su sorunu ve Suriye'nin Türkiye'deki PKK terörizmine verdiği destek arasında kurulan bağlantı bazında işbirliği yapmaları ile mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Abstract This thesis is a study on modelling the Turkish perception of foreign policy options regarding the water conflict between Syria and Turkey. A game theoretical model is used to analyze the current situation of the water conflict. Assurance Game is used as a model to analyze the conflict in question. It is argued that, Turkey perceives the current situation as an assurance game. In this study, the analysis showed that, a cooperative policy for the resolution of the conflict from the Turkish perspective is in fact the source of the conflict for the Syrian side. The paradox inherent in the perception of the conflict by both parties to the conflict makes it hard to reach a resolution. The study showed that, resolution of the current conflict, from the Turkish perspective, is the cooperation of both states regarding the linkage established between the water conflict and the alleged Syrian support provided for PKK terrorism in Turkey. m