An assessment of big data policies and big data maturity in public administration in Turkey
Türkiye'de kamu yönetı̇mı̇nde büyük verı̇ polı̇tı̇kalarının ve olgunluğunun değerlendı̇rı̇lmesı̇
  1. Tez No: 521006
  2. Yazar: ARAS OKUYUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Devletler varoluşlarının başından beri en büyük veri toplayıcılarındandır. Bu sebeple büyük veri uygulamaları kamu yönetiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bu tezin amacı, Türkiye'de kamu yönetiminde büyük very politikalarının ve büyük veri olgunluğunun değerlendirilmesidir. Çalışmada kamu yönetiminde büyük verinin kullanımının anlaşılabilmesi için öncelikli olarak bir literatür analizi gerçekleştirilmiştir. Analizin ışığında kamu kurumlarının büyük veri politikaları geliştirebilmeleri için büyük veri olgunluk modelleri incelenmiştir. Ülke örneklerinden yola çıkarak uygulama alanlarına ilişkin araştırma yapılmış, böylece büyük veri analizine ilişkin bir çerçeve çizilmiştir. Türkiye, veri toplama konusunda köklü bir devlet geleneğine sahiptir, aynı zamanda kamuda bilişim teknolojilerinin kullanımı açısından da gelişmekte olan bir ülkedir. Bu sebeple, bu çalışma ilk olarak Türkiye'de büyük veri politikalarının tarihsel gelişim sürecinin incelenmesini içermektedir. Bu tartışmadan sonra, büyük veri politikalarının anlaşılabilmesi için büyük veri olgunluk modeli aracılığıyla e-dönüşüm sürecinde bu politikalar açısından Türkiye'nin nerede olduğu araştırılmış, büyük veri uygulamalarının iyileştirilebilmesi için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Governments have been the largest data collectors since the beginning of their existence. For this reason, big data applications play an important role in public administration. This thesis aims to assess big data policies and big data maturity in public administration in Turkey. In the study, a literature analysis was performed first to understand the use of big data in public administration. In the light of the analysis, big data maturity models were then examined to inform the development of big data policies. Using the country samples, a review was carried out on the big data application areas, so a framework for big data analysis was drawn. Turkey has a long tradition of data collection; it is also a developing country in terms of the use of information technologies in public administration. Therefore, this work initialy researched the historical development of big data policies in Turkey. After this discussion, a selected big data maturity assessment model was applied to Turkey's case to answer where Turkey is in its e- transformation process, and suggestions were made to improve big data applications.