Bernstein Cheney Sharma operatörleri
Bernstein Cheney Sharma operators
  1. Tez No: 521100
  2. Yazar: AYŞE TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez dört bölümden oluĢmaktadır. Birinci bölümde tezin amacı ve kaynak özetleri hakkında bilgiler verilmiĢtir. Ġkinci bölümde tezde kullanılacak temel teoremler, tanımlar ve bazı eĢitsizlikler verilmiĢir. Üçüncü bölümde tezin temelini oluĢturan Bernstein Schuer operatörü tanımlanmıĢ ve operatörün yakınsaklık özellikleri ile ilgili teoremler verilmiĢtir. Dördüncü bölümde tezi oluĢturan Bernstein Cheney Sharma operatörü tanımlanmıĢ ve operatörün yakınsaklık özellikleri ile ilgili teoremler verilmiĢtir. Sonunda da amaca yönelik açıklamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of three chapters. The aim of the study is given in the first chapter. In the second chapter, some fundamental concepts, definitions and inequalities used throughout the thesis are given. In the third chapter, Bernstein Schuer Operators are defined and some theorems related to approximation properties of the operators are investigated. In the fourth chapter, Bernstein Cheney Sharma Operators are defined and some theorems related to approximation properties of the operators are investigated. The last section is devoted to some explanations presenting our aims.