Application of fluorescent melamine resin microspheres for use as a geothermal tracer
Floresan melamin resin mikrokürelerinin jeotermal izleyici olarak uygulanması
- Tez No: 521101
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Enjeksiyon ve üretim kuyuları arasındaki akışın izleyici testi, bir jeotermal rezervuardaki akış yollarını haritalamada etkili bir araçtır. İzleyici konsantrasyon eğrileri, rezervuarda projelendirilmiş termal düşüm veya yeniden enjekte edilen akışkanların ısıl geçişi hakkında fikir vermek için kullanılabilir; bunlar, kuyular arası hacimleri ve akış geometrilerini tahmin ederler. Geçmişte radyoaktif izleyiciler kullanılmış olmasına rağmen, birçok tracer testi artık ele alınması daha az tehlikeli olan kimyasal izleyicileri kullanmaktadır. Florescein ve Rodamin-B gibi florasan organik bileşikler, naftalin sülfonatlar, potasyum iyodür (KI) ve potasyum bromür gibi çözünmüş inorganik çözeltiler, jeotermal izleyiciler olarak kullanılabilir. Nano- mikro kolloidler, 'smart' jeotermal izleyiciler olarak önerilmiştir. İzleyici deneyleri, 4 μm ila 10 μm arasında değişen farklı boyutlara sahip mikro melamin reçine ve konvansiyonel rodamin B partikülleriyle düşük entalpili sıvı baskın jeotermal rezervuarı temsil eden 2-D kesit modelindeki mermer bloklarla yapılmıştır. Mikro izleyicilerin ilk varış zamanının gözlemlenen konvensiyonel Rodamin-B izleyicisinden 4 kat daha erken olduğu gözlenmiştir. Enjeksiyon akış oranı, partikül boyutu ve çatlak geometrisinin mikro partikül kurtarım oranına etkisi de araştırılmıştır. Enjeksiyon akış oranı arttıkça mikro partikül kurtarım oranının arttığı görülmüştür ayrıca mikro partikül boyutuyla mikro partikül kurtarımı arasındada ters orantı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tracer testing of flow between injection and production wells is an effective tool to map fluid flow pathways in a geothermal reservoir. Tracer concentration curves can be used to provide insight into projected thermal drawdown in the reservoir or thermal breakthrough of re-injected fluids, estimating inter-well volumes and flow geometries. Although radioactive tracers have been used in the past, many tracer tests now use chemical tracers that are less hazardous to handle. Fluorescent organic compounds such as fluorescein and rhodamine-B, other fluorescent compounds such as naphthalene sulfonates and dissolved inorganic solutes such as potassium iodide (KI) and potassium bromide can be used as geothermal tracers. Nano-micro colloids have been suggested as 'smart' geothermal tracers because of controlling parameters such as particle size. Tracer experiments were conducted using micro melamine resin rhodamine B particles with differing sizes ranging from 4 µm to 10 µm and conventional rhodamine B in a 2-D cross sectional model built from marble blocks that represents a low enthalpy liquid dominated geothermal reservoir. It has been observed that first arrival time of micro tracers was 4 times earlier than those observed in conventional rhodamine B tracer. The effect of injection rate, particle size and fracture geometry on recovery of micro particles was also investigated. It was found that the recovery of the micro particles increased with increasing flow rate and the particle size has the inverse relation with particle recovery.