Bernstein operatörlerinin modifikasyonlarının yaklaşım özelliklerinin incelenmesi
On approximation properties of modification Bernstein operators
- Tez No: 884349
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA ÖRKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezde Cheney Sharma ve Cheney Sharma Chlodowsky operatörlerinin yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Birinci bölümü giriş olmak üzere, tez toplam altı bölümden oluşmaktadır. İkinci bölümde tez içerisinde kullanılan bazı temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde bir ve iki değişkenli Cheney Sharma operatörleri üzerinde durulmuş, nasıl oluşturuldukları verilerek bazı yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ağırlıklı uzaylarda Cheney Sharma Chlodowsky operatörlerinin yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ayrıca iki değişkenli Cheney Sharma Chlodowsky operatörleri oluşturularak yaklaşım özelliklerine bakılmıştır. Beşinci bölümde ise üçüncü ve dördüncü bölümde bahsi geçen operatörlerin bazı örnek fonksiyonlara yaklaşımları bilgisayar programına çizdirilen grafikler yardımıyla gösterilmiştir. Son olarak altıncı bölüm sonuç kısmına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the properties of Cheney Sharma and Cheney Sharma Chlodowsky operators are discussed. The thesis consists of six chapters in total, the first part of which is the introduction. In the second chapter, some basic definitions and theorems used in the thesis are given. The third chapter focuses on one- and two-variable Cheney Sharma operators, how they were created is given and some approach features are examined. In the fourth chapter, the properties of Cheney Sharma Chlodowsky operators are examined in weighted spaces. Furthermore, in the fourth chapter, two-variable Cheney Sharma Chlodowsky operators are created and their properties are examined. In the fifth chapter, the approaches of the operators mentioned in the third and fourth chapters to some sample functions are shown with the help of graphics drawn by the computer program. Finally, the sixth chapter is devoted to the conclusion.