The Political-ideological dimension of Kemalist Language Reform
Kemalist Dil Devrimi'nin siyasal ideolojik boyutu
- Tez No: 52125
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TAHA PARLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
KISA ÖZET Kemalist Dil Devrimi'nin Siyasal-İdeolojik Boyutu İsmail Tuğrul Şavkay Kemalist Dil Devrimi, birçok siyaset bilimci tarafından, Türkleri bir ulus-devlet olarak yeniden örgütlemek iddiasındaki Kemalist kadroların gerçekleştirdiği önemli reformlardan biri sayılagelmiştir. Özellikle modernleşmeci yaklaşımı benimseyen siyaset bilimciler, bu devrimin bir ulus-devlet için vazgeçilmez teknik gerekliliği üzerinde durmuşlardır. Sözkonusu görüşü paylaşanlar, dil devriminin, Batıdaki benzerleri gibi, bir ulusal halk dili oluşturmayı hedeflediği iddiasındadırlar. İlk bakışta bunu doğrulayan bazı veriler de mevcuttur. Buna karşılık dildeki reform hareketinin siyasi sebep ve sonuçları, hemen hiç araştırılmamış bir alan oluşturmaktadır. Eldeki tez çalışması ile, Cumhuriyet'in kurulmasını hemen izleyen yıllarda Kemalist kadrolarca gerekli zeminin hazırlanması ile gerçekleştirilen Harf Devrimi ve bunun hemen ardından da, yine aynı kadrolarca ve xiyine Atatürk'ün emir ve direktifleriyle temel ilkeleri saptanan ve yolu belirlenen Dil Devrimi'nin bu teknik sınırları aşan siyasi gerekçe ve amaçları araştırılmıştır. Eldeki tez çalışmasında, Harf ve Dil Devrimi'ni hazırlayan gelişmeler, ilk ortaya çıkışından o güne kadar incelendikten sonra, Kemalistlerin milliyetçilik anlayışı ve bunun bir uzantısı olan Kemalist tarih tezinin çizdiği siyasi çerçeve içinde, her iki devrimin de oluşum sürecince ayrıntılı olarak gözden geçirilmiştir. Böylece, özellikle Dil Devrimi'nin basit bir teknik ulus-devlet dili yaratmanın çok ötesine giden yanları ortaya çıkarılmıştır. Çalışma, Dil Devrimi'nin, Kemalistlerce bir iktidar ve rejim meselesi olarak manipüle edildiğini ve Kemalist kadroların bu devrimleri gerçekleştirme sürecinin de sözkonusu dönemin siyasi hayatına ışık tuttuğunu göstermeye çalışmıştır. XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Political-Ideological Dimension of Kemalist Language Reform by İsmail Tuğrul Şavkay The Kemalist Language Reform is considered by many political scientists as öne of a number of significant reforms realized by the Kemalist group in an attempt to establish a Turkish nation-state. Those political scientists who are particular advocates of modernization have emphasized the fact that such a reform was a technical necessity in order to achieve a nation-state status. Those who share this view have asserted that language reform, similar to reforms in the West, was aimed at creating a colloquial language. At first sight, there are a number of data to veriry such an assertion. On the other hand, the political reasons lying behind the language reform and its consequences have essentially not been investigated. in the present study, rather the political justifications and objectives ixthat go beyond technical frameworks and that are concerned with the Alphabet Reform which was follovved by the Language Reform realized by the Kemalist group through decrees and directives given by Atatürk in the years after the establishment of the Turkish Republic have been investigated. in the present thesis, first an assessment of the Alphabet and the Language Reforms from the date of initiation up to that particular time is presented and is followed by a detailed evaluation of the developmental process for both reforms within the political framework of the history of the Kemalist movement, itself an extension of Kemalist nationalistic views. Thus, it has been shown that the Language Reform covers many aspects that go beyond a mere creation of a technical nation-state language. The present study has attempted to show that the Language Reform was a means for manipulating governmental and political problems by the Kemalists and that the process of realization of these reforms shed light on the political status of the times. x