Clientelism in bureaucracies: A case study in a Turkish state enterprise
Bürokratik organizasyonlarda siyasi himayecilik (political clientelism): Bir kamu teşebbüsü örneği
- Tez No: 52124
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
KISA ÖZET BÜROKRATİK ORGANİZASYONLARDA SİYASİ HİMAYECİLİK ('POLITICAL CLİENTELISM'): BİR KAMU TEŞEBBÜSÜ ÖRNE?İ Elif Ayşem Özkul Bu tez mevcut siyasi himayecilik ('political clientelism') ilişkilerini ve bu ilişkilerin büyük boyutlu bürokratik organizasyon yapılarının içinde nasıl işlediğini göstermeyi amaçlamaktadır. Konu, Türkiye'deki bir kamu iktisadi teşebbüsünden elde edilen, bilgisayar sisteminde dosyalanmış bir veri seti aracılığıyla incelenmiştir. Veri seti 1992-95 yılları arasında kuruma yapılmış olan şahsi taleplerden oluşmaktadır. Dosya kayıtlan kurumun alt kademelerinde çalışanların özel taleplerini ve bu talepleri devlet teşekkülünün genel müdürüne ileten politikacıların adlarını ve bağlı oldukları partileri kapsamaktadır. Bu veri seti ışığında çalışma kişisel, bürokratik ve siyasi dayanışmaların nasıl meydana geldiğini ve sürdürüldüğünü ve devlet memurlarınca terfi, iş değiştirme ve nakil amaçlarıyla nasıl kullanıldığını incelemektedir. Bu araştırma aynı zamanda siyasi himayeciliğin ('political clientelism') gayri resmi kalmakla beraber organizasyon yapısı içinde nasıl kurumsallaştığını da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Clientelism In Bureaucracies: A Case Study In A Turkish State Enterprise by ElifAysem Özkul This thesis analyzes contemporary forms of clientelism and the ways they penetrate large scale bureaucratic organizations. Clientelism is examined in the context of one of the largest state enterprises in Turkey through a unique set of data - a computerized file on particularistic requests submitted to the organization between the years 1 992- 95. This file contains records of all special requests made by employees in the lower rungs of the organization, and includes the name and party affiliation of“mediating”politicians who have intervened on their behalf to the general manager of the state enterprise. Using this data, the study explores how the cultivation and maintenance of personal, bureaucratic and political alliances are mobilized for purposes of career advancement, job change and geographical mobility by public employees. This research also describes how clientelism constitutes an institutionalized, albeit 'informal', organizational component of state enterprises in Turkey. IV