Ahşap bükme mobilyanın Türkiye'deki gelişimi: Oturma mobilyalarında biçim-köken ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of bentwood furniture in Turkey: Study of the relationship between form and origin in seating furniture
- Tez No: 521418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN CANKIZ ELİBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de kullanılmış ve kullanılmakta olan silindirik ahşap bükme sandalyelerin formlarının gelişimini etkileyen unsurlar incelenmiştir. Bu amaçla kültürel ve teknolojik altyapı ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde ahşap bükme mobilya hakkında genel kavramlar açıklanmıştır. Bu kısımda ahşap bükme formların elde ediliş biçimlerine değinilmiştir. Sonraki bölümde ahşap bükme mobilyanın gelişimini etkileyen kültürel ve teknolojik etkenlere yer verilmiş, ahşap bükme sandalyelerin dünyada ve Türkiye'de kültürel ve teknolojik gelişim süreci ele alınmıştır. Silindirik ahşap bükme sandalyelerin günümüzdeki durumu belgesel taramayla ve yarı yapılandırılmış görüşmelerle açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırma ahşap bükme sandalyelerin formlarının özgünleşmesinin daha gelişmiş teknik imkanlar, malzeme konusunda yetkin ve girişken karar vericiler, farklı ürünlere yönelen tüketicilerle mümkün olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, important elements in the evolution of the forms of the strip bentwood chairs that used and still in use in Turkey have examined. For this purpose, the cultural and technological background has evaluated. General terms about the bentwood furniture have explained in the first period of the study. In this part, the way of creating bentwood forms has mentioned. Cultural and technological parameters mentioned that lead to the evolution of bentwood chairs of Turkey and of the world. The current situation has studied to explain by acquired data with document analysis and face-to-face interviews with companies led the sector. The study shows that the creative bentwood chairs design can be possible with more advanced technical facilities, enterprising decision maker that qualified about the material, the tendency of consumers to different products.