Motivators of mothers' engagement in their preschoolers' education regarding the influence of media
Okul öncesi dönem çocukları annelerinin eğitimde aile bağlılığını belirleyen faktörlere dair medyanın etkisi
- Tez No: 521481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASİBE ÖZLEN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışmada, annelerin bağlılık kararlarını belirleyen faktörlerin yordayıcılarının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın amacı, çocuğu bir okul öncesi eğitim kurumuna devam eden annelerin medyaya maruziyetleri ve annelik inanç sistemleri ile annelerin katılım kararlarının belirleyicileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın diğer bir amacı, annelerin medya maruziyetlerinin ve annelik inanışlarının kendi içlerinde var olan işleyişlerini değerlendirmektir. Bu amaca yönelik olarak, annelerin medyada maruz kaldıkları ünlü anne temsilleri ve çocuk yetiştirme bilgilerinin annelerin sosyal karşılaştırma, rekabet ve yoğun annelik inanışları üzerinde yordayıcı etkisi incelenmiştir. Bu nicel çalışmada, Chae (2015) tarafından uyarlaması ve geliştirmesi yapılan medyaya maruz kalma ve annenin inanç sistemleri için geliştirilen ölçekler, ve Ertan (2017) tarafından uyarlanan Hoover-Dempsey ve Sandler'ın aile katılımı modelinin ilk seviyesi kapsamında incelenen aile bağlılığı kararlarının belirleyici faktörlerine yönelik ölçekler kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Manisa'nın beş ilçesindeki okul öncesi dönemde çocuklara sahip 1027 anne oluşturmaktadır. Verilerin analizinde, Kanonik Korelasyon Analizleri ve Hiyerarşik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları şu sonuçları ortaya çıkarmıştır: Kitle iletişim araçları ve annelik inanç sistemleri, özellikle de yoğun annelik ideolojisi, annelerin çocuklarının eğitimine katılım nedenlerini, özellikle de motivasyonel inançlarını, belirlerken; aynı zamanda da okul öncesi eğitim sistemindeki uzmanları görmezden gelme eğilimini güdülemektedir. Ayrıca, kitle iletişim araçları arasından ünlü anneler ve kişilerarası iletişim, annelerin sosyal karşılaştırma ve rekabetçi inanışlarını açıklamaktadır. Son olarak, ünlü anneler ve annelerin karşılaştırma ve rekabetçi inanışları yoğun annelik ideolojisini yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the determinants of the motivators of mother's engagement decisions into their children's education in relation to motherhood related variables. Specifically, the purpose of the study is to examine the association of mothers', with children attending a preschool institution, media exposures and belief systems with the motivators of their engagement decisions. Another purpose is to assess the operation of the mechanisms of media exposures to celebrity mothers and childrearing information and maternal belief systems of social comparisons, competitiveness and intensive motherhood through which investigating the prediction ability of media exposures in maternal belief systems and assessing intensive motherhood ideology's possible predictors. In this quantitative study, data were collected by the scales developed, and adapted, by Chae (2015) for media exposures and maternal belief systems of the interest and Ertan (2017) for the motivators of mother's engagement decisions within the first level of Hoover-Dempsey and Sandler's parent involvement model. The sample of the study consisted of 1027 mothers of preschoolers in five districts of Manisa. Canonical Correlation Analyses and Hierarchical Multiple Regression Analysis were conducted to analyze the data. The findings of the study revealed that mass media and maternal belief systems, especially intensive motherhood, determined the motivators of why mothers engage in their children's education, especially motivational beliefs; however, they reinforced the disregarding of experts in early childhood education environment, i.e. teachers. Moreover, among the media exposures, celebrity mothers and interpersonal communications explained the maternal comparison and competition beliefs. Also, celebrity mothers and the maternal comparison and competition beliefs explained the intensive motherhood beliefs.