2-6 yaş arası çocuğu olan annelerin öfke düzeyi ile çocuk yetiştirme tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between child rearing attitude of mothers with children between the ages of 2-6 and their anger level
  1. Tez No: 653170
  2. Yazar: ÖZNUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAD DEMİRLİ, PROF. DR. OYA ÖZKARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Mutluluk ve üzüntü gibi öfke de o duyguyu yaşatan bireye karşı sergilenen sözel ya da sözel olmayan dışa vurum tarzları arasında yer almaktadır. Öfke, gereğinden fazla yaşandığında ve kendini saldırgan tavırlarla gösterdiğinde pek çok problemin ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Öfke, insanların her birinde farklı şekillerde kendini gösteren bir duygudur. Bunlar içe vurum, dışa vurum ve öfke kontrolü biçiminde ifade edilmektedir. Öfke, dozunda ve kısa süreli olursa son derece faydalı bir duygudur. Ancak öfke sürekli ve şiddetli olduğunda yıkıcı bir duyguya dönüşmektedir. Dolayısıyla öfkeye yol açan faktörlerin bilinmesi ve öfkenin ifade edilme şekli son derece önemlidir. Öfkenin ifade edilme şeklini etkileyen faktörler arasında yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum ve kültür yer almaktadır. Aile içinde ortaya çıkan öfke ise aile fertlerinin tamamı üzerinde negatif sonuçlar doğurmaktadır. Bu çalışmanın amacı 2-6 yaş arası çocuğu olan annelerin öfke düzeyi ile çocuk yetiştirme tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, İstanbul'da ikamet eden 112 katılımcı ile anket uygulaması yapılmıştır. Kullanılan anket formu Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Öfke Ölçeği, Ebeveyn Tutum Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Araştırma modeli“Öfke Belirtileri”, öfkeye yol açan durumlar alt boyutlarından“Ciddiye Alınmama”,“Haksızlığa Uğrama”,“Eleştirilme”ve“Beck Depresyon”olmak üzere beş bağımsız; ebeveyn tutum ölçeği alt boyutlarında“Demokratik Tutum”,“İzin Verici Tutum”,“Aşırı Koruyucu Tutum”ve“Otoriter Tutum”olmak üzere dört bağımlı değişkenden oluşmaktadır. Yapılan araştırma sonucunda araştırma grubunu oluşturan annelerin, öfke belirtileri düzeyi ile aşırı koruyucu tutum ve depresyon düzeyi arasında, ciddiye alınmama düzeyi ile haksızlığa uğrama ve eleştirilme düzeyleri arasında, haksızlığa uğrama düzeyi ile eleştirilme düzeyleri arasında, eleştirilme düzeyi ile izin verici tutum düzeyleri arasında pozitif yönü ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Anger, such as happiness and sadness, is among the verbal or non-verbal expression styles exhibited against the individual who caused that feeling. Anger can lead to many problems when it is intense and manifests itself with aggressive attitudes. Anger is a feeling that occurs in different ways in each of individuals. These are expressed in the form of introversion, expression and anger control. Anger is an extremely useful feeling if it is in its dose and short-term. However, anger turns into a destructive feeling when it is permanent and severe. Therefore, it is extremely important to know the factors that cause anger and how anger is expressed. The factors that affect the way anger is expressed include age, gender, education level, marital status and culture. The anger that arises within the family has negative consequences on all family members. The objective of this study is to investigate the relationship between the anger level of mothers who have children between the ages of 2-6 and their attitude towards child rearing. In accordance with this purpose, a questionnaire was conducted with 112 participants residing in Istanbul. The used questtionnaire form consists of four parts: Personal Information Form, Multidimensional Anger Scale, Parental Attitude Scale and Beck Depression Scale. While the research model consists of five independent variables as“Anger Symptoms”,“Not Being Taken Seriously”,“Being Wronged”,“Being Criticized”and“Beck Depression”; it also consists of four dependent variables as“Democratic Attitude”,“Permissive Attitude”,“Overprotective Attitude”and“Authoritarian Attitude”. As a result of the research, a positive relationship was observed between the anger symptoms level and the overprotective attitude and depression levels; the level of not being taken seriously and the levels of injustice and criticism; and the level of injustice and the levels of criticism of the mothers forming the research group.