Örgütlerde stres ve yönetimi (Tokat Devlet Hastanesi'nde bir uygulama)
Stress and its management in organizations (An application general hospital in Tokat)
- Tez No: 52192
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Örgütlerde Stres ve Yönetimi. Stres günlük yaşantımıza girmiş ve giderek yaygınlık kazanan bir kelime olmuştur. Son yıllarda stres kavramı üzerinde yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Stres bireyin fiziksel ve ruhsal yapısını olumsuz yönde etkilemekle birlikte çalıştığı örgütün verimlilik ve etkinliğinin düşmesine neden olmaktadır. Çalışanlar, yaşamlarının büyük bir kesitini örgütlerde geçirmektedirler. Örgütler, bireyin tek başına gerçekleştiremediği amaçları yerine getirirler, örgütlerin istenilen şekilde faaliyet göstermesi uyumlu bir çalışma ortamıyla sağlanabilir. Örgütlerde stres nedenleri bireysel, örgütsel ve çevresel kaynaklı olabilir. Çalışma alanımız olan hastane Örgütü, stres kaynaklarının en fazla olduğu mekanlardır. Sağlık hizmetinin niteliğinden dolayı sağlık personeli daha yoğun bir stres altında faaliyetlerini sürdürmek durumunda kalmaktadır. Yaptığımız çalışma ile sağlık personelini strese sokan kaynaklar tespit edilerek çözüm yolları araştırıldı. Örgütlerde stres ve Yönetimi ile ilgili araştırmamız, 300 yataklı Tokat Devlet Hastane'sinde görev yapan sağlık personeli üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 1 75 sağlık personeli oluşturmaktadır. Stresin kişilerde, fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkaran olumsuzlukları yanında, bireyin verimini ve başarısını, iş performansını yükselten olumlu yönleri de unutulmamalıdır. Stressiz bir organizma düşünülemediği gibi stressiz bir yaşamda sözkonusu olamaz. Ancak, stresi azaltıcı ve daha az strese kapılma yolları öğrenilebilirse daha mutlu bir hayat yaşanabilir III
Özet (Çeviri)
SUMMARY Stress and its management in organizations (An applicationat General Hospital in Tokat) Strees has entered our daily life and has become a gradually extending concept, intensive stutdies has been being performed on stress concept in recent years. In addition to affecting the physical and spiritual structure of the individual, stress also causes decrease in fertility and effectiveness of the organization he works with. Employees have been spending most of their in organizations. Organizations condurct the aims which cannot be achieved by the individual himself. To fulfill a desired performance in organizations can be provided by an appropriate working atmosphere. The causes of stress in organizations can be individual, organizational, and environmental originated. The hospital organization, our work place, where the sources of stress are widely seen. Due to its feature of health service, medical personnel are subjected to carrying out their activities under intensive stress. With the study we performed, the sources that cause stress over medical personnel have been detected and the ways of solution have been searched. Our research on stress and its management in organizations has been carried out through medical personnel working in three hundred-bed Tokat General Hospital. The exemplar of the research consists of 175 medical personnel. Despite the negative points of stress which cause physical and psychological discomforts, it has also some positive points sach as improving the fertility, success and working performance of the individual. As an organism without stress cannot be considered, a life without stress cannot be mentioned. However a happier life can be gained if the ways reducing the stress and preventing the individual from stress can be learnerd. IV