Örgütsel stres ve performans ilişkisi (Bir uygulama)
The organizational stress and performance relationship (An application)
  1. Tez No: 96067
  2. Yazar: TÜLAY TOKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN CAN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Her örgüt bir amacı gerçekleştirmek üzere kurulur. İnsanlara en iyi ve en kaliteli ürün ve hizmetleri sunmak ister. Ürün ve hizmetlerin kalitesi ise örgütün bünyesinde çalıştırdığı insanların kalitesine bağlıdır. Kalite insanla başlar. İnsan her örgütte ve her toplumda ana kaynaktır. Örgütlerin en iyi personeli işe almak, yetiştirmek, emeğinden, yeteneklerinden ve yaratıcılığından yararlanmak, iyi bir çalışma ortamı yaratarak çalışanlarının performansını artırmak, işlerinden tatmin olmalarını sağlamak, gelişmelerine imkan tanımak gibi pek çok sorumluluğu vardır. Büyük bir hızla gelişen ve değişen teknoloji çağında ve zor bir rekabet ortamında yer alan ve bu ortamda yaşamaya çalışan örgütlerin insana dönmesi ve hedeflerini gerçekleştirmek için insana yatırım yapması gerekmektedir. Örgütlerin sağlıklı yaşaması, çalışanlarının sağlıklı olması ile mümkündür. Oysa, birkaç yüzyıl öncesinden günümüze kadar gelen farklı biçimlere giren, farklı adlar alan, ancak anlamı ve etkileri hiç değişmeyen ve yüzyılın hastalığı olarak ifade edilen stres, sadece insan sağlığını değil, aynı zamanda örgüt sağlığını da tehdit etmektedir. Stres konusunda yapılan tüm çalışmaların odak noktasını da, bu hastalığın arkasındaki iyi yönleri bulmak, tanıtmak ve ondan yararlanmak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizations are established to realize their goals. They aim to submit the best product and services to the people. Quality of the products and services are mainly related with the quality of persons who work for the organizations. Quality is begin with people. Person is the main source in every organization and every society. Organizations have many responsibilities such as to recruit the best personnel, to educate, to get benefit from their capabilities, creativeness and works, to increase their performances by giving suitable working conditions, to satisfy them with their job, to make them possible for advancing etc. In rapidly developing and changing technological era and in hard competitive environment, organizations must invest in persons to survive in such conditions and to reach their goals. The health of the organizations in their operations are directly related with the health of their workers. But, a virus hundreds years old, experienced with variable shapes and called with different names, but, with invariable meaning and effects threatens both health of human beings and organizations as well. We call it as stress. The common point of the studies made about stress is to find the good and useful aspects of stress and to get benefit.