Farklı diyet lifi kullanımının inek ve keçi sütü ile üretilen kefirlerin kalite özelliklerine etkisi
The effect of different dietary fiber usage on quality parameters of kefir produced with cow's and goat's milk
  1. Tez No: 521999
  2. Yazar: SELMAN KEF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kefir sağlık açısından yararları bilimsel olarak kanıtlanmış ve tarihi çok eski dönemlere dayanan bir fermente süt içeceğidir. Bu tez çalışmasında % 0,25 ve % 0,5 kinoa unu, % 1 ve % 2 hindiba kaynaklı inülin ilave edilen inek ve keçi sütünden kefir içeceği üretilmiştir. Kefir örneklerinin depolamanın 1., 7. ve 14. günlerinde fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Kefir is a fermented milk beverage, whose health benefits are scientifically proven and based on very ancient periods. In this thesis, kefir drink was produced from cow's milk and goat's milk with 0.25% and 0.5% quinoa flour, 1% and 2% chicory-induced inulin. The physical, chemical, microbiological and sensory properties of kefir samples were investigated on 1st, 7th and 14th days of storage.