Fransa Ulusal Kütüphanesi TURC 302 numaralı Şiir Mecmûası (İnceleme-metin ve MESTAP'a göre tasnifi)
France National Library Poetry Journal number of TURC 302 (Review by-text and classification of MESTAP)
- Tez No: 657113
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MERMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
Tezimizin konusu olan eser, 16. yüzyılda tertip edilmiş olması kuvvetle muhtemel olan Mecmû'a-i Eş'âr adlı seçme şiirler mecmûasıdır. Mecmû'a-i Eş'âr, Fransa Ulusal Kütüphanesi Turc 302 numarada kayıtlıdır. Mecmûada eserin mürettibine dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Eserde 51 şâir ve 183 şiir yer almaktadır. Mecmûada yoğun olarak gazel, müfred ve musammatlar bulunmaktadır. Mecmûa, 14. ve 16. yüzyıllar arasında yaşamış şâirlerin şiirlerini ihtivâ etmektedir. Seçilmiş şiirler büyük oranda 16. yüzyıla aittir. Mecmûada bir kısmı zemin şiir ile birlikte bir kısmı ise zemin şiir olmaksızın tertip edilen nazîre şiirler de mevcuttur. 14. yüzyıl şâirlerinden Yusûf-ı Meddâh'a ait Kadı ile Uğru hikâyesinin mensûr bir nüshası mecmûada müstakil bir bölüm olarak yer almaktadır. Didaktik konulu eser, Türkçe-Farsça-Arapça karışık dilli olarak yazılmıştır. Mecmûanın içeriğine dair bilgiler mecmûalar üzerine yapılan araştırmalar ışığında değerlendirilmiştir ve Klasik Türk Edebiyatı literatürüne katkıları ile edebiyat tarihindeki yeri ortaya konulmuştur. Mecmûanın çeviri yazılı metni verilmiş, şiir noktasında teferruatlı bir biçimde tahlîli ve dizini yapılmıştır. Ayrıca MESTAP ile ilgili tablo tezimizin sonuna eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The work that is the subject of our thesis is a collection of selected poems called Mecmû'a-i Eş'âr, which is highly likely to have been arranged in the16th century. Mecmû'a-i Eş'âr is registered at the National Library of France Turc 302. There is no definite information about the apostate of the work in the manuscript journal. There are 51 poets and 146 ghazals, 26 mufreds, 2 museddes, 2 tesdîs, 2 tahmîs, 1 muhammes, 1 tercî'-bend, 1 terbî 'and 2 kıt'a in total 183 poems. There are mostly ghazels, mufreds and musammats in the manuscript journal. It includes the works of poets who lived between 14th and 16th centuries. Selected poems are largely from 16th century. There are also nazîre poems in the magazine, some of which are composed with ground poems and some without ground poems. A copy of the story of Kadı and Uğru, belonging to Yûsûf-ı Meddâh, one of the 14th century poets, is included as a separate chapter in the magazine. Didactic-themed work was written in Turkish-Persian-Arabic mixed language. The information about the content of the magazine has been evaluated in the light of the researches on the magazines and its place in the history of literature has been revealed with its contributions to the Classical Turkish Literature. The translated text of the work has been given, and its analysis and index of proper names have been made. In addition, we added the MESTAP table to the end of our thesis.