Haksız rekabet halleri ve sonuçları
The situation and results of unfair competition
  1. Tez No: 522051
  2. Yazar: BÜŞRA PEKHAMARAT SARAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
01 Temmuz 2012 yılında yürürlüğe giren 6102 sayılı TTK'nun ticari hayatta en sık karşılaşılan ihlal hallerinden biri, haksız rekabet halleridir. Dürüst ve bozulmamış rekabeti esas alan ve emeğe saygı ilkelerine dayandırılan haksız rekabet hükümleri ticari hayatın işleyişinde hayati önem arz eder. Çalışmamız esas olarak üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde haksız rekabetin tanımı, eski TTK ile karşılaştırılması, haksız rekabete benzer olan kavramlar, haksız rekabetin karşılaştırmalı hukukta ve ülkemiz hukukunda gelişimi, diğer hukuk disiplinleri ile kıyaslanması, koşulları ve tarafları incelenmiştir. İkinci bölümde TTK'da yer alan her bir haksız rekabet hali teker teker incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise açılacak davalar, hukuki ve cezai yaptırımlar ve milletlerarası özel hukuktaki durum incelenmiştir. Tezimizde, yürürlükten kalkan eTTK hükümlerinden çok ayrılmaksızın, içerikleri genişletilerek yeni haller eklendiği görülmüştür. Eklenilen bu yeni hallerden bir kısmının uygulamada vücut bulmasının zor olacağı, bir kısmının ise gelişen teknoloji karşısında ne derece koruma sağlayacağı şüphelidir. Bununla birlikte haksız rekabet hükümlerinin sadece TTK ile düzenlenip diğer kanunlardan bağımsız olduğunun kabul edilemeyeceği, bu nedenle de kanun uygulayıcıların işlerinin kolaylaştırılması açısından tek münferit bir kanun olarak düzenlenmesinin daha uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Entry into force in 01 July 2012 that the law no is 6102 of TCC most frequently encountered on of the violation cases is unfair competition provisions. Based on honest and unspoiled competition and unfair competition provisions based on the principles of respect for labor are important to state that it is of vital importance in commercial life. Our work mainly consists of three main sections. In the first part definition of unfair competition, comparison with old TCC, similar concepts like unfair competition, comparative law and development in our country law, comparison of unfair competition with other legal disciplines, terms and conditions are examined. In the second part , each unfair competition situation in the TCC has been examined one by one.In the third and the last part will be opened lawsuits, legal, criminal sanction and private international law have been examined. In the thesis, it has been seen that the contents of the former Turkish Commercial Law which has been abolished from the enforcement are not separated very much and contents have been enlarged and new cases have been added. It will be difficult for some of these new additions to be for find a body in application and the extent to which some of those additions will provide protection against evolving technology is doubtful. Nevertheless, it was concluded that the provisions of unfair competition can not be regarded as only being regulated by TCC and independent of other laws, and therefore it would be more appropriate to regulate the law enforcement officers as a single law in order to facilitate their work.