Türkiye'de narkoterörizm ve Pkk/Kongra-gel terör örgütü'nün rolü
Narcoterrorism in Turkey and the role of Pkk/kongra-gel terror organization
  1. Tez No: 191124
  2. Yazar: TANER AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Siyasal Bilimler, Public Administration, Defense and Defense Technologies, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZETTerör örgütleri için silahlanma ve örgüte gelir temin etme en önemliunsurların başında gelmektedir. Terör örgütlerinin varlığını devamettirebilmesi açısından başka suç türlerinden de gelir elde etmeyibenimsemiş olmalarına rağmen uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetlerinin riskininve maliyetinin düşük olmasının yanında elde edilen gelirin diğer suçtürlerinden elde edilen gelire nazaran daha yüksek olması, uyuşturucukaçakçılığını tercih etmeleri sonucunu doğurmuştur.Organize suç örgütleri ile terör örgütleri arasında var olan bir takımbenzerlikler ( suç işleme, terör örgütü üyelerinin organize suç örgütleriiçerisinde faaliyet yürütmeleri, otoritenin zayıf olduğu ve rüşvetin yoğunolarak kullanıldığı yerlerin tercih edilmesi, iletişim teknolojisinde ileri seviyedeolmaları, kara para aklama faaliyetleri, hücre sisteminin kullanılması vs.)nedeniyle beraber hareket ettikleri görülmektedir. Bundan dolayı, narkoterörolgusu doğal olarak bu ilişki sayesinde ortaya çıkmaktadır. Diğer taraftan,terör organizasyonlarının amaçları ve ideolojileri bağlamında uyuşturucukaçakçılığı faaliyetlerini var olan kötü ününden dolayı mümkün olduğu sürecekamuoyundan saklamaya çalışmaktadırlarTerör örgütleri, uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetleri yürütürken aynızamanda şiddet te uygulamaktadırlar. Dolayısıyla terör örgütleri, uyuşturucukaçakçılığı faaliyetini yürütecek bazı gruplar tesis etmekte ve grupları heryerde oluşturularak başka grupların müdahalesini önlemek ve bunun yanındagizli yapının deşifre edilmesinin önlenmesini teminen güçlü bir otoriteoluşturmaktadırlar. Bilindiği üzere Avrupa, önemli bir kısmı Türkiye üzerindengeçen Afgan kaynaklı eroin konusunda kritik bir noktadadır. Bundan dolayı185PKK/KONGRA-GEL terör örgütü uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetlerinin yoğunolarak sürdürüldüğü bölgelerde faaliyetlerini sürdürmektedirler.Narkoterörizm, uyuşturucu tacirleri tarafından kendi yasadışıfaaliyetlerini korumak için kullanılan terör taktikleridir. Bu da uyuşturucukaçakçıları ile terör örgütleri arasındaki mutabakatın olduğu anlamınagelmektedir. Her iki taraf ta, ülkelerin zayıf olması ve var olan otoriteboşluğunun yanında, istikrarsızlığın ve sosyal yapının bozuk olmasındanavantaj sağlamaktadırlar. Narkoterörizm bir taraftan yasadışı uyuşturucuüretimi, kaçakçılığı ve pazarlanması yoluyla terör gruplarının faaliyetlerinefinansman sağlamakta, diğer taraftan uyuşturucu bağımlılarının artmasınedeniyle ulusal gücün temeli olan insan öğesinin tahrip edilmesine hizmetetmektedir.Bu bağlamda, Türkiye'de faaliyet gösteren uyuşturucuorganizasyonlarına baktığımızda ise, söz konusu organizasyonların artık katıyapılanmadan uzaklaştığını ve zaman ve şartlara bağlı olarak giderek dahaesnek bir yapıya büründüğünü söylemek mümkündür. Bu durum sayesinde,kanun uygulayıcı birimlerin organizasyonu liderine ulaşılamamasını vegerektiğinde organizasyon üyelerinin kolayca değiştirebilirliğinisağlamaktadır. Yine de, bu tür suç organizasyonları, Türkiye'de ve Avrupa'dadaha karmaşık hale gelmekte ve ayrıca etnik,kültür,din,aile temelli yapılarınısıkı bir şekilde korumaya devam etmektedirler.Bazı ülkeler tarafından doğrudan yada dolaylı olarak desteklenen terörfaaliyetleri son dönemde ve özellikle 11 Eylül saldırılarının sonrasında, sözkonusu teröre destek sağlayan ülkeler, diğer ülkelerin tepkisinden veuluslararası kamuoyu desteğini kaybetmekten korktukları için bu konudaoldukça gönülsüz ve çekingen bir duruma gelmişlerdir. Bu bağlamda,Türkiye'deki duruma bakıldığında, PKK/KONGRA-GEL terör örgütü uzun186zaman uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetini yürüttüğüne dair hususu Türkdevletinden ve kamuoyundan saklamayı başarabilmiştir. ÇünküPKK/KONGRA-GEL terör örgütü terör kaydı bulunmayan üyelerden oluşanözel yapılar oluşturmak suretiyle ve örgüt liderlerinin yönetiminde uyuşturucukaçakçılığı faaliyetlerini yürütebilmiştir. Diğer taraftan PKK/KONGRA-GELterör örgütü, tüm Avrupa'da kurduğu sivil toplum kuruluşları sayesindeuyuşturucu kaçakçılığı faaliyetlerini kontrol altında tutmuş ve yönlendirmiştir.Ancak PKK/KONGRA-GEL terör örgütünün sözde lideri Abdullah ÖCALAN'ınyakalanmasının ardından yargılama ve soruşturma aşamasında, terörörgütünün bizzat uyuşturucu kaçakçılığı faaliyeti içerisinde olduğunu itirafetmiştir. Diğer taraftan PKK/KONGRA-GEL terör örgütüne karşı bizzatyapılan operasyonların yanında, uyuşturucu kaçakçılığı faaliyeti yürütenorganize suç gruplarına karşı gerçekleştirilen operasyonlarda,PKK/KONGRA-GEL terör örgütünün bizzat uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetiniyürüttüğü açıklığa kavuşturulmuş ve ispatlanmıştır.Bu durumun sonucu olarak, bu tezde PKK/KONGRA-GEL terörörgütünün narkoterör bağlamında gelir temin etmek amacıyla uyuşturucukaçakçılığı faaliyeti yürüttüğü gerçekleştirilen ve örnekleri verilenoperasyonlar ve bilimsel verilerce de net bir şekilde açıkça ortaya konulmuşve teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTArmament and providing incomes are the most important elements forthe terror organizations. Although there are many alternatives in order tosurvive for the terror organizations to arrange the enough incomes from anyother kind of crimes, because the profits of the drug smuggling which is lessrisky and have less expenses on the other hand has more profits than theother type of crimes.There are many similarities between organized criminal groups andthe terror organizations. (Involving in the crimes, the members of the terrororganizations get inside the criminal organizations occasionally, prefers theplaces/areas to move easily where the authority is lacking, using the bribes,having the big capacity in using the communication tegnology, moneylaundering activities, using the celling system etc.). Therefore the narcoterrorphenomenon accures naturally under this relationship. On the other hand,based on the aims and ideologies of the terror organizations, because of thedrug related crimes are badly defined, they prefer to hide their involvementon the drug issue.While the terror organizations deal with the drug smuggling activitiesthey also use violence. So that they are able to have enough and strongauthority on controlling the drug smuggling system by creating some groupsin everywhere not to be interfered by any other groups and also using thesecrecy not to be identified of the structure. As it is known, Europe is on acritical position for the Afghani originated heroin smuggling, which mostlypasses through Turkey. Therefore PKK/KONGRA-GEL terror organizationhas already involved in this drug smuggling as much as in the same areawhere the drug smuggling accures mostly.188Narcoterrorism is the terror tactics, which is being used by the drugsmuggling organizations for their illegal activities. It also means, theagreement between the drug smugglers and terror organizations. Bothparties take the advantage of the countries to be weak with the lack ofauthority and without stability and social structure. While narcoterrorismarrange illegal manufacturing, transporting and trading the drug in order tosupport terror organizations like PKK/KONGRA-GEL, it makes the nationalhumanity destroyed by increasing the population of drug addicts within thecommunity.If we look at the Turkey?s perspective, the drug smugglingorganizations have been becoming much more elastic than the hardstructure. In this situation, they make the law enforcement agencies not to benoticed/notified the leaders of the organizations and also make the membersof the organizations to be replicable. Even tough, the criminal organizationshave been becoming more mixed in Turkey and Europe and such thosecriminal organizations are still strictly connected each other based on theethnicity, culture, religion, and family.The terror activities, which are being supported directly or indirectly bythe countries, in the last time of periods especially just after September 11attacks, the countries have become more reluctant or afraid of the reaction ofany other countries or organizations because of loosing the support ofinternational public opinion. In this regard, if we look at the Turkey?s situation,PKK/KONGRA-GEL terror organization was able to hide its drug smugglingactivities for a long time of period from the Turkish government and publicopinion. Because PKK/KONGRA-GEL terror organization managed the drugsmuggling activities specifically by its leader/s, establishing a specific groups,which the members of those groups are not known in any terror related crime189database. On the other hand, PKK/KONGRA-GEL terror organization hasestablished many NGOs in all over the Europe to arrange the drug smugglingactivities. But just after, being arrested of Abdullah OCALAN who is theleader of PKK/KONGRA-GEL terror organizations, during the interrogation heconfessed that PKK/KONGRA-GEL terror organizations has been involving indrug smuggling very closely. On the other hand according to the conductedoperations, which were done against not only to the PKK/KONGRA-GELterror organizations members but also against the drug smugglingorganizations, it is clarified and proofed on many occasions thatPKK/KONGRA-GEL terror organization is already in the drug smuggling.As a result of this situation, it is clearly identified and confirmed in thisthesis based on scientific informations and also by giving some operationalconfirmed official examples that PKK/KONGRA-GEL terror organization hasbeen doing drug smuggling for its incomes that we name it narcoterrorism.