Çokuluslu işletmeler için uluslararası ortak girişimleri kullanarak Türkiye'de yatırım imkanları
Investment opportunities in Turkey for multinational companies with international joint ventures
- Tez No: 89069
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
149 ÖZET Bu tezin kapsamında yeni ekonomik dünya düzeni, uluslararası işletmecilik, çokuluslu şirketler, uluslararası ortak-girişimler ve çokuluslu işletmeler için uluslararası ortak-girişimleri kullanarak Türkiyede'de yatırım imkanları geniş bir biçimde anlatılmaktadır. Birinci bölümde yeni ekonomik dünya düzeni ve onun ülkeler üzerine olan muhtemel tesirleri özetlenmektedir.Hüküm sürmekte olan ekonomik krizin üstesinden gelebilmek için uygulanması gerekli olan bir eylem planı listelenmektedir. ikinci bölümde uluslararası işletmecilik, onun önemi ve ekonomik yaşam üzerindeki etkileri ifade edilmektedir.Bu kapsamda, uluslararsı işletmecilik niçin günden güne daha fazla önem kazanıyor ve onun ana elemanlarının ne olduğu sorularına cevap verilmektedir. Üçüncü bölümde çokuluslu işletmeler, tarihçesi, önemi ve oluşum safhaları açıklanmaktadır. Diğer taraftan, işletmelerin uluslarası işletmeciliğe katılım sebepleri belirtilmektedir.Bunlara ilave olarak, değişik bakış açılarından yola çıkılarak çokuluslu işletmelerin gelişmekte olan ülkelerin ekonomik kalkınmasındaki rolü irdelenmektedir. Dördüncü bölümde uluslararası ortak-girişimler, tanımı, önemi ve tarihçesi özetlenmektedir. Ulslararası ortak-girişimlerin özellikleri, bir ortak- girişim oluşturmaya karar verme, ortak seçimi, girişim dizaynı, karşılıklî ihtiyaç ve taahhüt, ortak-girişim yönetimi.girişim tecrübesi olan firmaların müşterek hataları, ortak-girişimin performansı ve kültürün girişim üzerindeki etkisi geniş bir biçimde açıklanmaktadır.150 Beşinci ve son bölümde PEST analizi ve PORTER'un beş kuvvet modeli kullanılarak Türkiye'deki mevcut yatırım iklimi açıklanmaktadır.Türkiye'nin yabancı yatırım politikaları ve teşvik sistemi ve ayrıca doğrudan yabancı yatırımların önemi izah edilmektedir.Çokuluslu işletmeler için uluslararası ortak-girişimleri kullanarak Türkiye'de yatırım imkanları açıklanmaktadır.Son olarak, Türkiye'de oluşturulacak uluslararası ortak-girişimlerin başarısı için yerli ve yabancı ortakların girişimden beklentileri belirtilmekte ve bu konuda yapılmış olan bir çalışmanın sonuçları özetlenmektedir.
Özet (Çeviri)
151 SUMMARY In the scope of this thesis, the new economic world order, international business, multinational companies, international joint-ventures, and investment opportunities in Turkey for the multinational companies with international joint-ventures are explained extensively. In the first section, the new economic world order and its possible effects on the countries are summarized. In order to be able to overcome the current global economic crisis, an action plan that should be applied in the near future, is listed. In the second section, international business, its importance and effects on the economic life, are pointed out.ln this regard, why is the international business becoming more and more important for the companies and countries day by day and what are the key elements of the international business questions are answered. In the third section, multinational companies, their history, importance and formation stages are explained. On the other hand, the reasons of joining the international business for the companies are pointed out.ln addition to these, the role of the multinational companies in economic development of the developing countries is explained in terms of the different points of view. In the fourth section, international joint-venture, its meaning, importance, and history are summarized. Charecteristics of international joint-ventures, the decision to form a venture, selection a partner, designing the venture, mutual need and commitment, management of the venture, common mistakes of the venture experienced firms, performance of the venture, and influence of the culture on the venture are explained extensively..HfWS M3SM* ?*yl pezuELULuns 9jb pafqns s\m uo auop qojBsej b p s^insej aqj 'uosBSJ s;i|} jojjno pgjinod 9jb 9jn}U9A siq iuojj sjaujjed u6|9J0^ pue |Boo| q;oq jo suoflBpadxg 'Â9>|jnı U| pgujjoj. gq 0} sajrrçuaA. -)UjOf |BU0!)BUJ9}Uj 9L|) JO SS900nS 9l|l JOJ. 'A||BUy peU!B|dX9 9JB S9Jn)U9A-;UjO[ |Buoj)BUJ9;uj qy/w sawBduioo |Buo^BUj}|niu 9ifl J o j. Aa>j.ini uj sa^unjjoddo ;U9LU;S9AU|inO pS^UjOd Sj JU9UJJS9AU! P9JJP U6I9JOJ 9L|} JO 90UBJJ0dLUI aqi puB pazuBUJUins 9JB Aa>|jni in luajsAs aAfluaoui Pub soiwod ;u9iu}S9Aui u6!9joj|9po|Aj saojoj 9Ajj s,y3j_yod PUB s|sA|buv ±S3d 9M1 6msn Aq psyuBp sj Aa>|jni u; 9;blui|o uau4S9AU| ;uajjno aq} 'uoipas jsb| aqj. u| 3SI