Heidegger'in varlık ve insan anlayışı
Heidegger's understanding of man and being
- Tez No: 522669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAİD KURŞUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Antik dönemde Sofistlerce ele alınmasından bu yana insanın anlamı ve onun yapıp etmelerinin değeri giderek artan bir sorun haline gelmektedir. Bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler yeryüzündeki varlığımızın anlamını ve bu koca evrende insanın yurtsuzluğu sorunsalını tekrar sorgulamamızı kaçınılmaz bir hale getirmektedir. Batı temelli metafizik düşüncesinin insanı konumlandırışı, modern teknik çağda insanın özüne yabancılaşmasına neden olmuştur. Yapılması gereken insanın, varlıkla bağının yeniden kurulup, yabancılaştırıcı metafizik düşünüş tarzının aşılmasıdır. Bu açıdan bakıldığında Heidegger unutulmuş olarak gördüğü 'Varlığın Anlamı' sorusunu gündeme getirerek, ona erişebilecek özel bir var olanı aramaktadır. Varlığın önsel bilgisine sahip olan bu ayrıcalık sahibi var olan (Dasein) aracılığıyla, Varlık içine düştüğü karanlıktan kurtulacaktır. Varlığa yönelik yeni bir sorgulamanın başlangıcını temsil eden Heidegger'in yaklaşımı, yöntem olarak fenomenolojiyi kendine esas almakta ve fundamental bir ontoloji kurmaktadır. Heidegger temel sorun olarak gördüğü Batı düşüncesindeki kavramsallaştırılmış varlık anlayışları neticesinde oluşan insanın yurtsuzluk sorununa yönelik varlık kavramı ile insan arasında fenomenolojik bir ilişkiyi önermektedir. Bu bağlamda insanın 'ne' ve 'kim' olduğu sorusu üzerine derinlemesine düşünülmeye ihtiyaç vardır. Heidegger'e göre geleneksel varlık düşüncesi üzerine etraflıca düşünmeyi ve sorgulamayı içeren bu hesaplaşma, varlığın anlamının insanın özüne iade edilmesini geçerli kılacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the considerations of Sophists in antiquity, the meaning of human being and the value of his doings have become an increasing problem. Developments in science and technology inevitably lead us to the re-questioning of our existence in earth and homelessness problem in this large universe. The positioning of man in that Western-based metaphysical thought caused the alienation of man to his essence in modern technical era. What is needed is to surpass the alienative metaphysical thought by reconstructing the bounds between human and existence. From this perspective Heidegger brings forward to the meaning of being problem, and seeks a peculiar existence to reach it. Through this privileged existence which has the prior knowledge of being (Dasein), the being will be saved from the darkness which he falls itself into. Approachment of Heidegger which is represent the beggining a new query of the being, used the phenomenology and it setting up a fundemental onthology with that way. Heidegger suggests for the problem of homelessness that is formed as a result of Western conceptualized conceptions of being, a phenomenological relationship between man and the concept of being. In this context need to the rethinking deeply that 'what' and 'who' is the human. This reckoning, which contains of thinking deeply on west viewpoint, it will validate that the meaning of existence is thats to returning to man's essence.