İdare Hukuku'nda imkansızlık kavramının incelenmesi
Examining the concept of impossibility in Administrative Law
  1. Tez No: 522690
  2. Yazar: YAKUP ÇOKKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KÜRŞAT ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İmkansızlık kavramı, sadece Özel Hukuku değil aynı zamanda İdare Hukukunu da ilgilendiren bir kavramdır. Çalışma kapsamında imkânsızlık kavramının İdare Hukukundaki yansımalarına değinilmeye çalışılmıştır. İki bölümden oluşan bu çalışmada öncelikle imkânsızlık kavramına ilişkin açıklama yapılmış ardından imkânsızlık kavramının etkilediği saha tespit edilmeye çalışılmıştır. Buna göre ilk bölümde imkânsızlık kavramı, türleri, şartları, özel hukukta ve idare hukukundaki imkânsızlık kavramına ilişkin benzerlik ve farklılıklar, diğer bazı kurumlarla karşılaştırılması yapılmıştır. İkinci bölümde ise, idari muamelelerin özellikle idari işlemin tesisinde ve icrasında ortaya çıkan imkânsızlık kavramına, idari işlemin geri alınmasında ortaya çıkan imkânsızlığa ve idari yargı kararlarının uygulanmasının istisnası olan hukuki ve fiili imkânsızlığa değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of impossibility is not only a private law but also a concept that deals with administrative law. With in the scope of the work, the concept of impossibility in administrative law has been mentioned. In this study consisting of two parts, firstly explanation about the concept of impossibility was made and then it was tried to determine the field that the concept of impossibility affects. Accordingly, in the first chapter, the concept of impossibility, its types, conditions, similarities and differences regarding the concept of impossibility in private law and administrative law have been compared with some other institutions. In these cond part, the impossibility of administrative actions, especially the impossibility of appearing in the construction and execution of the administrative proceeding, the legal and actual impossibility of retrocession of the administrative judicial decisions have been mentioned.