Ranking facility locations of institutions conducting centralized examinations: An application for Ankara province
Merkezi sınav yapan kurumlar için kuruluş yeri derecelendirilmesi: Ankara ili için bir uygulama
- Tez No: 522784
- Danışmanlar: PROF. DR. METE GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kuruluş yeri seçim kararı, değerlendirme sürecinde birçok kriter içeren bir sorundur. Kriterlerin bolluğu ve birbirleriyle uyumluluk gereksinimi nedeniyle, kuruluş yeri seçimi oldukça karmaşık bir problem ele alınmaktadır. Bu yüzden, kuruluş veya kişilerin karar verme süreçlerinde kendilerine yardımcı olmak adına Çok Kriterli Karar Verme yöntemleri geliştirilmiştir. Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Prosesi yöntemi, karar vericiler ya da kişiler tarafından nicelik ve niteliksel kriterlerin birlikte değerlendirildiği durumlarda kullanılmaktadır. AHP yönteminin kullanıldığı bu çalışmanın amacı, en uygun sınav binalarının belirlenmesi için ergonomik açıdan kriterlerin birlikte değerlendirileceği ve karar vericilere yardımcı olabilecek yaklaşımın ortaya çıkarılmasıdır. Bu çalışmada, AHP yöntemi, sınav binaları, ergonomi ve insan faktörleri prensiplerine göre nitel ve nicel kriterlere bakılarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında merkezi sınav yapan kurumlar arasından seçilen kuruma ait 69 sınav koordinatörlüğünden alınan anket verilerine göre, 4 farklı ana kriter ve 21 alt kriter Microsoft Excel programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Online anketler ve basılı anketlere ait tüm cevaplar, sırasıyla Ek E ve Ek F olarak tezle birlikte teslim edilen CD'ye dahil edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, Ümitköy Anadolu Lisesi, 21 alternatif arasından en yüksek puanı (0,047869) aldığı için tercih edilen sınav binası olarak değerlendirilmiştir. Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bir sonraki en yüksek değere sahip sınav binasıdır (0,047712). Zeynep - Salih Alp Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 0,047566 değeri ile üçüncü en yüksek puan olarak ele alınmıştır. Sınav binalarına ulaşım, yer seçim problemini etkileyen 0,439 değeri ile en önemli kriter olarak değerlendirilmiştir. Tüm sonuçlar ergonomi ve insan faktörleri alanında uzman kişilerle tartışılıp analiz edilmiştir. Sonuç olarak, seçilen kriterlere göre yüksek puanı alan bu üç sınav binasında, çalışmanın ergonomi ve insan faktörleri ile örtüştüğü ve gerçek olguları yansıttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Facility location selection is an issue which involves plenty number of criteria in the evaluation process. Since the abundance of criteria and the requirement of compatibility with each other, the problem of facility selection is handled as a very complicated problem. In order to solve these complicated problems, very specific decision making methods have been developed as Multi Criteria Decision Making. The Analytic Hierarchy Process method is one of these Decision Making methods is used by decision-makers or individuals in situations where they evaluate quantitative and qualitative criteria together. This study is conducted with the aim of evaluating the examination buildings in terms of ergonomics and human factors by using AHP method and providing an approach that could help decision-makers in institutions conducting centralized examinations. In this study, AHP method is used by considering both quantitative and qualitative criteria and examination buildings are determined by looking at a variety of criteria according to ergonomics and human factors. According to the survey data obtained from 69 examination coordinators of the selected institution conducting centralized examinations, 4 different main criteria and 21 sub criteria are examined by using Microsoft Excel Software Programme. All answers of online surveys and printed surveys are included in CD as Appendix E and Appendix F respectively. As a result of the study, Ümitköy Anatolian High School is the most preferable examination building since it has the highest score (0.047869) among the 21 alternatives. Türk Telekom Vocational and Technical Anatolian High School is the next best examination building with the next highest score (0.047712). Zeynep - Salih Alp Vocational and Technical Anatolian High School is handled as the third highest score with the value of 0.047566. Transportation to the examination buildings is evaluated as the most important criteria with the value of 0.439 which affects the facility location problem. All results are discussed and analyzed with the experts in the area of ergonomics and human factors. All in all, these three examination buildings with the highest score according to the selected criteria have demonstrated that the study is matching with the values of ergonomics and human factors and reflecting the real cases.