Tocilizumab'ın deneysel subaraknoid kanama sonrası serebral vazospazm üzerine etkileri
Experimental subearnoididation of tocilizumabeffects on cerebral vazospazm
- Tez No: 522880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: IL-6 inhibitörü olan tocilizumab hem romatoid artrit hem de Behçet hastalığı gibi otoimmün rahatsızlıklarda anti-inflamatuvar etkili bir ilaç olarak kullanılmıştır. Bunun yanında patofizyolojisinde inflamasyonun da yer aldığı serebral iskemide de aynı şekilde kullanılmıştır.Ancak SAK sonrası gelişen vazospazm da etkisi bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı tocilizumabın SAK sonrası gelişen vazospazm üzerine etkilerini biyokimyasal, histopatolojik ve fonksiyonel etkilerini olarak incelemektir. Yöntem:Bu çalışmada 48 adet erişkin 300-350 gr ağırlığında erkek Wistar albino rat kullanılmıştır. Ratlar 4 gruba ayrılmıştır: grup 1 (kontrol), grup 2(SAK), grup 3(SAK+salin), grup 4(SAK+tocilizumab). Tocilizumab tedavisi (8mg/kg/gün ip) olarak verilmiş ve tedaviye SAK oluşturulduktan sonra başlanarak tedavi 72 saat sürdürülmüştür. Ratlar sakrifiye edildikten sonra ratların beyin dokularında bcl-2(bax), caspase-3, STAT-3, IL-6, IL-1, TNF- ve VEGF düzeyleri ve beyin sapından elde edilen baziller arter kesitlerinde Hemotoksilen-Eozin ve Tunel yöntemleri ile nöronal hasar, baziller arter çapı ve apopitozis skoru hesaplanacaktır Çalışma sonrası elde edilen değerler SPSS 21.0 (Windows için SPSS, version 21.0; SPSS, Chicago, ABD) programı ile değerlendirilmiştir.Verilerin gruplar arası karşılaştırılmasında Kruskal Wallis varyans analizi kullanıldı. Gruplar arası veri farkları bulunduğunda gruplararası hangi verilerin farklı olduğunu belirlemek için Mann Whitney U kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: . Tocilizumab, which is an IL-6 inhibitor, has been used as a medication with antiinflammatory effects in autoimmune diseases like rheumatoid arthritis and Behcet's disease. In addition, it has been used in the same way in cerebral ischemia whose pathology includes inflammation. However, its effects are not known in vasospasm that develops after SAH. METHODS:In this study, 48 adult male Wistar albino rats weighing 300-350 grams were used.Rats were divided into 4 groups: group 1 (control), group 2 (SAH), group 3 (SAH + saline), group 4 (SAH + tocilizumab).Tocilizumab treatment was given at a dose of 8mg / kg / day and treatment was continued for 72 hours after the SAH was established.After the rats are sacrificed, bcl-2(bax), caspase-3, STAT-3, IL-6, IL-1, TNF- and VEGF levels in the brain tissues of ratsand neuronal damage, basilar artery diameter, and apoptosis score will be calculated by Hemotoxylin-Eosin and Tunel methods in basilar artery sections obtained from brain stem. Values obtained after the study were evaluated by SPSS 21.0 (SPSS for Windows, version 21.0; SPSS, Chicago, USA) program.Kruskal Wallis analysis of variance was used for comparison of data between groups.