Anti-interlökin-6 reseptör antikorlarının radyasyon ilişkili akciğer hasarı üzerine etkisinin fare modelinde değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of anti-interleukin-6 receptor antibodies on radiation-induced lung injury in a murine model
- Tez No: 949663
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Radyasyon ilişkili akciğer hasarı (RİAH) torasik radyoterapinin en önemli doz sınırlayıcı yan etkisidir. Akut dönemde radyasyon pnömonisi olarak görülen klinik tablonun tedavisinde kortikosteroidlerden faydalanılmaktadır. Hasarın patofizyolojisinden immün sistem yanıtları ve sitokinler sorumlu tutulmaktadır. Bir interlökin-6 reseptör antikoru (IL-6 RA) olan tosilizumabın RİAH üzerindeki etkisinin preklinik in vivo deneysel bir modelde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Deney modelini oluşturmak için 40 adet C57BL/6 fare kullanıldı. Deney grubuna, sağ akciğer üst loba yönelik tek fraksiyonda 20 Gy iyonizan radyasyon (İR) sonrası, belirlenen günlerde anti- mouse IL-6 RA uygulandı. Her gruptan 5 fare erken dönem bulguları değerlendirmek için 70. günde, kalan fareler geç dönem bulgularını değerlendirmek üzere 150. günde sakrifiye edildi. Farelerin akciğer ve cilt dokuları histopatolojik olarak değerlendirildi. Deney boyunca gözlenen cilt değişiklikleri derecelendirilerek kaydedildi. Deney süresince gözlemlenen en yüksek radyasyon dermatiti dereceleri karşılaştırıldığında; sadece İR alan farelerin cilt yan etkilerinin, IL-6 RA alan farelere göre daha şiddetli olduğu bulundu (p=0,005). Geç dönem alveolar, peribronşiyolar, perivasküler ve interstisyel alanların histopatolojik değerlendirmesinde sadece İR alan farelerin toplam hasar skorları daha yüksek olmasına rağmen istatistiksel anlamlı fark gösterilemedi. Cildin histopatolojik değerlendirmesinde sadece İR uygulanan farelerde dermal fibrozisin, IL-6 RA alan farelere göre daha fazla olduğu saptandı (p=0,006). Çalışmamızda RİAH oluşturulan fare modelinde IL-6 RA uygulanması ile akciğer hasar bulgularının, istatistiksel anlamlılığa ulaşmasa da daha az olduğu görüldü. Çalışmanın birincil hedefi olmamakla birlikte IL-6 RA'nın radyasyon ilişkili cilt hasarında koruyucu ve iyileştirici etkisi olduğu gösterildi. Bu amaçla radyoterapinin cilt yan etkilerinin tedavisinde tosilizumabın etkinliğinin klinik çalışmalarla değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radiation-induced lung injury (RILI) is the most significant dose-limiting toxicity of thoracic radiotherapy. In the acute phase, the clinical manifestation presents as radiation pneumonitis, for which corticosteroids are commonly used in treatment. The pathophysiology of the injury is believed to be mediated by immune responses and cytokines. This study aimed to evaluate the effect of an interleukin-6 receptor antibody (IL-6 RA), tocilizumab, on RILI in a preclinical in vivo experimental model. A total of 40 C57BL/6 mice were used to establish the experimental model. In the experimental group, mice received a single fraction of 20 Gy ionizing radiation (IR) to the right upper lung lobe, followed by administration of anti-mouse IL-6 RA on predetermined days. Five mice from each group were sacrificed on day 70 to assess early findings, while the remaining mice were sacrificed on day 150 to evaluate late-phase findings. Lung and skin tissues were evaluated histopathologically. Skin changes observed throughout the experiment were graded and recorded. When comparing the highest grades of radiation dermatitis observed during the study, it was found that mice receiving only IR experienced more severe skin toxicity than those treated with IL-6 RA (p = 0.005). Although the total lung injury scores in late-phase histopathological assessments of alveolar, peribronchiolar, perivascular, and interstitial areas were higher in the IR-only group, the difference was not statistically significant. Histopathological evaluation of the skin revealed that dermal fibrosis was more pronounced in the IR-only group compared to the IL-6 RA-treated group (p = 0.006). In this study, IL-6 RA administration in a murine model of RILI was associated with reduced signs of lung injury, although the difference did not reach statistical significance. While not the primary objective of the study, IL-6 RA was shown to have a protective and therapeutic effect against radiation- induced skin injury. These findings suggest that the efficacy of tocilizumab in managing radiotherapy-associated skin toxicity should be further evaluated in clinical trials.