Tip 1 diabetes mellitus tanılı çocuklarda epikardiyal yağ dokusu kalınlığı ile P/QT/QTc dispersiyonu ve Tp-e arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the association between epicardial adipose tissue thickness, and P/QT/QTc dispersion and Tp-e in children with type-1 diabetes mellitus
- Tez No: 522904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Tip 1 Diabetes Mellitus (T1DM) insülin eksikliğiyle seyreden ve ciddi kardiyovasküler komplikasyonlara neden olabilen çocukluk ve ergenlik çağının en yaygın görülen endokrin-metabolik hastalığıdır. Bu çalışmada T1DM tanılı çocuklarda epikardiyal yağ dokusu kalınlığı (EYDK) ile P dispersiyonu (Pd), QT dispersiyonu (QTd), QTc dispersiyonu (QTcd) ve Tp-e intervali arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya Şubat 2018 – Temmuz 2018 tarihleri arasında T1DM tanılı 41 çocuk olgu ve 41 sağlıklı çocuk dahil edildi. Tüm olguların demografik özellikleri incelendi, elektrokardiyografik olarak Pd, QTd, QTcd, Tp-e intervali süreleri ve ekokardiyografik sağ ventrikül serbest duvarından sistol sonunda EYDK ölçümleri yapıldı. Bulgular: Hasta grubun (n:41) yaş ortalaması 12,43±3,04 yıl, kontrol grubunun (n:41) ise 12,08±2,56 yıl bulundu. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, boy ve vücut kitle indeksi açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Hasta grubunda EYDK, Pd, QTd, QTcd ve Tp-e intervali kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Type 1 Diabetes Mellitus (T1DM) is the most common endocrine-metabolic disease of childhood and adolescence which is characterized by insulin deficiency and may lead to severe cardiovascular complications. In this study, evaluation of the association between epicardial adipose tissue thickness (EATT), and P dispersion (Pd), QT dispersion (QTd), QTc dispersion (QTcd) and Tp-e interval in children diagnosed with T1DM was aimed. Method: Forty-one children diagnosed with T1DM and 41 healthy children who admitted between February 2018 and July 2018 were included in the study. Demographical characteristics of all patients were examined, measurements of Pd, QTd, QTcd and Tp-e interval on electrocardiogram, as well as end-systolic epicardial EATT from the right ventricular free wall on echocardiography were performed. Results: Mean age was determined to be 12.43±3.04 years in the patient group (n:41) and 12.08±2.56 years in the control group (n:41). There was no significant difference between the groups in terms of age, gender, body weight, height, and body mass index (p>0,05). EATT, as well as Pd, QTd, QTcd and Tp-e interval were found to be significantly higher in the patient group compared to the control group (p0,05).