Çalışanların işten ayrılma niyetini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting turnover intention
- Tez No: 522981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA ÇİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Tüm ülkeler son yıllarda iş hayatını iyileştirmek adına çalışanların bedensel bütünlüğü kadar ruhsal tamlığının öneminin daha çok anlaşılması ile çalışma psikolojileri üzerinde daha fazla durmaktadır. Bu bağlamda, çalışanların ruhsal ve bedensel tamlığını sağlayabilmek ve bunun çalışana, işverene ve ulusa verdiği maddi manevi zararı önlemek için devletler önemli adımlar atarken, işverenler için ciddi yaptırımlar ve çalışanlara için ciddi sorumluluklar yüklenmektedir. Bu araştırmada giderek daha önemli hale gelen çalışma psikolojisi konularını tek bir çalışmada toplayarak işgörenlerin iş güvenliği algısı, iş stresi, tükenmişlik düzeyleri ve işe bağlılıklarının işten ayrılma niyetine etkisinin incelemesi amaçlanmıştır. Ayrıca araştırma ile demografik değişkenlerin tüm bu değişkenlere göre farlılık gösterip göstermediğini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma, Antalya Organize Sanayi bölgesinde faaliyet gösteren kolayda örnekleme yöntemine göre seçilen firmalardaki 313 alt, orta ve üst düzey pozisyonlarda çalışanlara uygulanan anketlerle gerçekleştirilmiştir. Araştırma için kullanılan her bir ölçeğin geçerlilik ve güvenilirlik analizi yapılmıştır. Araştırma kapsamında sorulan soruların cevaplanması için elde edilen veriler T testi, Anova, Pearson korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularda, çalışanların işten ayrılma niyeti ile işe bağlılığı ve iş güvenliği algısı arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişki bulunurken, işten ayrılma niyeti ile iş stresi ve tükenmişlik arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca, cinsiyete, medeni duruma ve haftalık çalışma saatine göre çalışanların iş güvenliği algısı, iş stresi, tükenmişlik, işe bağlılık ve işten ayrılma niyetinin farklılık göstermediği belirlenmiştir. Eğitim durumu, birimde çalışma süresi, işletmenin faaliyet gösterdiği sektöre ve çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almasına göre işgörenlerin iş güvenliği algısı anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Meslekte çalışma süresine göre ise çalışanların tükenmişlik düzeyi farklılık göstermektedir. Ayrıca çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda kendini yeterli hissetmesine göre iş güvenliği algısı, iş stresi, işe bağlılığı ve işten ayrılma niyetinin anlamlı ölçüde farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, all countries have been more concerned with the psychology of working with the understanding of the importance of the spiritual integrity as well as the physical integrity of the workers in order to improve the business life. In this context, while governments are taking important steps to ensure the spiritual and bodily integrity of employees and to prevent material and moral damage to employees, employers and the nation, serious sanctions for employers and serious responsibilities are imposed on employees, In this study, it was aimed to investigate the effect of job security perception, job stress, burnout levels and job commitment on job intention by collecting increasingly important work psychology subject in one study. It is also aimed to investigate whether these variables are different according to the demographic variables. The survey was conducted with questionnaires applied to 313 lower, mid and upper level employees in firms selected according to sampling method which is easy to operate in Antalya Organized Industrial Zone. While validity and reliability analyzes of each scale used for the research were conducted, language validity was additionally provided because of the adaptation of the questionnaire to the foreign security on the job security perception. The data obtained for answering the questions in the scope of the research were evaluated by T test, Anova, Pearson correlation and regression analysises. As a result of the research, it was found that there was a positive and significant relationship between turnover intention and job stress and burnout, while there was a negative and significant relationship between turnover intention and job engagement and job security perception. In addition, it was determined that workers' job security perception, job stress, burnout, job commitment and turnover intentions did not differ according to sex, marital status and weekly working hours. Job security perceptions differ significantly according to education status, duration of work in the unit, sector in which the employer operates, and occupational health and safety training of employees. According to the duration of occupation, the burnout level of the employees varies. In addition, according to the fact that employees feel self sufficient about occupational health and safety, the perception of job security, job stress, job loyalty and turnover intention varied significantly.