Obezitenin gebelik boyunca yaşam kalitesine etkisi
The effect of obesity on quality of life during pregnancy
  1. Tez No: 523055
  2. Yazar: BEGÜM ES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL GÜNGÖR TAVŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Obezitenin gebenin gebeliği boyunca yaşam kalitesine olan etkisinin incelenmesi, ülkemizde bu alanda yapılan çalışmalara destek olması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir çalışmadır. Verilerin toplanmasında sosyodemografik soruların olduğu anket formu ve Obezlere Özgü Yaşam Kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Veriler, Manisa İli Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerinde bulunan toplam 25 Aile Sağlığı Merkezine başvuran, 2 Mayıs 2017-1 Şubat 2018 tarihleri arasında toplamda 92 gebe kadından elde edilmiştir. Araştırma verileri, Jamovi (Version 0.9.0.3) programı ile yapılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Object: The impact of obesity on the quality of life during pregnancy is aimed to support the studies conducted in our country. Materials and Method: The study is a descriptive and cross-sectional study. The questionnaire and the obesity-specific quality of life scale were used to collect data. Data were obtained from 92 pregnant women who applied to 25 family health centers in Yunusemre and Şehzadeler counties of Manisa province, after the legal permits were obtained from related institutions between 2 may 2017-1 February 2018. Research data, jamovi project (2018). Jamovi (version 0.9.0.3) program was built and evaluated.