Kolorektal kanserlerde sağkalımı etkileyen faktörler
Factors affecti̇ng survival i̇n colorectal cancer pati̇ents
- Tez No: 523288
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ATA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kolorektal kanserler günümüzde tüm dünyada yaygın olarak görülen kanserler arasındadır. Dünyada kolorektal kanserlere ait beş yıllık sağkalım oranı ortalama % 65 kadardır. Bu çalışmanın amacı kolorektal kanserlerde sağkalımı etkileyen faktörleri incelemektir. Çalışmamızda Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Polikliniğinde 2010-2017 tarihleri arasında takip ve tedavi edilen 534 hastanın dosya bilgileri retrospektif olarak tarandı. Çalışmaya alınan 534 hastanın yaş ortalaması 61.6± 11.6 idi. Hastaların 226' sı (% 42.3) kadın, 308 'i (% 57.7) erkek idi. Tümörlerin 258'i (%48.3) rektumda, 148 'i (% 27,7) sol kolonda, 124'i (%23.2) sağ kolonda, 4 tanesi ise iki primerliydi. Hastaların 134'ü tanı sırasında evre IV'tü ve ortalama sağkalımları 36.2±3.6 aydı. Bu hastalarda genel sağkalıma etki edebilecek faktörlerden tek değişkenli analizlerde sadece tümör yerleşimi anlamlı bulundu. 400 hasta ise evre I-III 'tü ve genel sağkalımı 124.1 ± 8.4 ay, hastalıksız sağkalımı 49.2 ± 9.1 ay bulundu. Bu hastaların 66'sında (%12,3) tanıdan itibaren ortalama 21.2 ay sonra nüks gelişti. Bu hastalardaki tahmini nüks sonrası sağkalım 32.2±4 ay olarak hesaplandı Buna etki eden faktörler arasında, hastalığın evresi (p= ,015) ve lenf nodu tutulumu anlamlı (p= ,018) olarak saptandı. Tümör yerleşimi sağ ve sol (rektum tümörlerini de içine alacak şekilde) olarak değerlendirildiğinde p değeri anlamsızken (0.191); sağ, sol ve rektum olarak değerlendirildiğinde p değeri 0,01 olarak bulunmuştur. Buna göre beklenen genel sağkalımlar rektum yerleşimli tümörler için 46.5 ay, sol kolon yerleşimli tümörler için 21.8 ay ve sağ kolon tümörleri için ise 28.2 ay olarak hesaplanmıştır .
Özet (Çeviri)
Colorectal cancers are the most common cancers in the world today. The five year survival rate in the world is 65% in avarage. The aim of the study is to investivagate the factors that effects survival in colorectal cancer. The file information of 534 patients who were followed and treated between 2010-2017 in Selçuk University School of Medicine Department of Medical Oncology was scanned retrospectively. The mean age of the 534 patients studied was 61.6 ± 11.6. Of the patients, 226 (42.3%) were female and 308 (57.7%) were male. Of the tumors, 258 (48.3%) were in the rectum, 148 (27.7%) were in the left colon, 124 (23.2%) were in the right colon, and 4 were two primaries. 134 of the patients were stage IV during the diagnosis and mean survival was 36.2 ± 3.6 months. Only the tumor location was significant in univariate analyzes of factors that could affect overall survival in these patients. 400 patients were stage I-III and overall survival was 124.1 ± 8.4 months and disease-free survival was 49.2 ± 9.1 months. In 66 of these patients (12.3%) recurrence developed after a mean of 21.2 months after diagnosis. The estimated post-recurrence survival in these patients was calculated as 32.2 ± 4 months. Factors affecting this were found as stage (p =, 015) and lymph node metastasise. (p =, 018). When the tumor location was evaluated as right and left (including rectum tumors), p value was not significant (0.191); right, left, and rectum was evaluated, p value was found to be 0.01. The expected overall survival was calculated as 46.5 months for rectum, 21.8 months for left colon and 28.2 months for right colon tumors.