Kadın basketbolcuların farklı günlerdekibesin seçimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of female basketball players' food choices on different days
- Tez No: 878827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, 2023-2024 sezonunda Türkiye Basketbol Federasyonu'na bağlı Kadınlar Basketbol Süper Liginde oynayan ve araştırmaya gönüllü olan 33 profesyonel kadın basketbolcu ile yürütülmüştür. Kadın basketbolcuların farklı günlerdeki besin seçimlerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Basketbolculara ait genel özellikler, antrenman bilgileri, beslenme alışkanlıkları, sporcu besin seçimi ölçeği ve dijital besin görselleri kataloğu anket formu ile yüz yüze ve çevrimiçi ortamda sorgulanmıştır. Çalışmaya katılan basketbolcuların antropometrik ölçümleri; boy uzunluğu (cm), vücut ağırlığı (kg) ve vücut yağ yüzdesi (%) ölçümü araştırmacı tarafından yapılmıştır. Basketbolcuların yaş ortalamaları 25.5±5.96 yıl belirlenmiştir. Basketbolcuların boy uzunlukları ortalama 179,42±7,83 cm, vücut ağırlıkları ortalama 73,55±12,39 kg, vücut yağ oranları ise %17,16±3,34 olarak belirlenmiştir. Basketbolcuların%63,6'sı beslenme eğitimi aldığını ifade etmiştir. Eğitim alanların tamamı diyetisyenden beslenme bilgisi aldığını belirtmiştir. Basketbolcuların, %57,6'sının yeterli ve dengeli beslendiğini düşündüğü, %42,4'ünün ise yeterli ve dengeli beslendiğini düşünmediğini belirtmiştir. Basketbolcuların %72,7'si sezon içerisinde kaçındığı besinler olduğunu belirtmiş, %27,3'ü ise kaçındığı besin olmadığını belirtmiştir. Kaçındığı besin olduğunu belirten basketbolcuların, %24'ü sezon içerisinde kaçındığı besinin fast-food olduğunu belirtirken, %42'si alkol olduğunu, %22'si tatlı olduğunu ve %12'si ise paketli atıştırmalık olduğunu belirtmiştir. Basketbolcuların %66,7'si daha serbest beslenilen zaman olarak serbest günü belirtmiş, %30,3' ü kazanılan maç sonrası, %3'ü kaybedilen maç sonrası daha serbest beslendiğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 33 professional female basketball players who volunteered to participate and play in the Women's Basketball Super League under the Turkish Basketball Federation during the 2023-2024 season. The aim of the study was to evaluate the food choices of female basketball players on different days. General characteristics, training information, eating habits, athlete food selection scale, and digital food image catalog questionnaire form of the basketball players were questioned face-to-face and online. Anthropometric measurements of the basketball players, including height (cm), body weight (kg), and body fat percentage (%), were taken by the researcher. The average age of the participating basketball players was 25.5±5.96 years. The average height of the basketball players was 179.42±7.83 cm, the average body weight was 73.55±12.39 kg, and the body fat percentage was 17.16±3.34%. 63.6% of the basketball players stated that they had received nutrition education, and all of those who received education indicated that they received nutrition information from a dietitian. 57.6% of the basketball players believed that they were eating adequately and balanced, while 42.4% did not think so. 72.7% (n=24) of the basketball players stated that there were foods they avoided during the season, while 27.3% stated that there were no foods they avoided. Among those who indicated that there were foods they avoided, 24% mentioned fast food, 42% alcohol, 22% sweets, and 12% packaged snacks. 66.7% of the basketball players indicated that they ate more freely on rest days, 30.3% after winning a match, and 3% after losing a match.