Blended learning und ihre anwendungsmöglichkeiten in den lehrwerken im daf-unterricht
Harmanlanmış öğrenme yönteminin yabancı dil Almanca derslerinde kullanılan ders kitaplarında uygulanış biçimi
  1. Tez No: 523731
  2. Yazar: ÇİĞDEM GÜRSEL DONDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNÜL KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Almanca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Son yıllarda teknoloji alanında meydana gelen gelişmeler eğitim-öğretim ortamlarını da etkileyerek değişimi zorunlu kılmaktadır. Dijital medyanın ürünü olan uzaktan eğitim yöntemlerin geleneksel yöntemlerle harmanlanması anlamına gelen“Blended Learning”bu gelişmeler çerçevesinde oluşan yeni bir uygulamadır ve yayınevleri tarafından ders kitaplarına yansıtılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Hueber Yayınevi tarafından“Schritte International Neu”Cornelsen Yayınevi tarafından“Prima plus”ve Klett Yayınevi tarafından“Magnet neu”olarak yayınlanan kitaplarının yabancı dil Almancayı öğretmede öğrenim yönetim sistemlerine ne ölçüde Blended Leaening aktivitelerini dâhil ettiğini incelemektir. Ders kitaplarının öğrenim yönetim sistemlerinde yer alan aktivitelerin analizi sekiz farklı bölümden oluşan ve üniteler bazında hazırlanan kontrol listeleri ile değerlendirildi. Değerlendirmede nitel veri analizinden yola çıkarak betimleme yaklaşımından faydalanıldı. Bu çalışmanın sonucunda, dijital ortamda sunulan öğrenme içeriği, öğrenciler için uygunluk, hedefler ve kazanımlar, beceriler, dil ve etkileşim gibi kavramlar bağlamında değerlendirildi ve uygulanabilirliği ele alındı. Elde edilen veriler sonucunda öğretim yönetim sistemlerindeki niteliklerin gereksinimlerin bazılarını tamamen, bazılarını bir ölçüde karşıladığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
With regard to technological advances, the forms of teaching and learning have also changed in recent years. The developments in the field of ICT technologies support these developments and ensure that the repertoire of didactic-methodological approaches is renewed and expanded. Blended learning occurs at this point, as a new form of digital learning, which seeks to find the optimal combination and mix of methods and learning styles of traditional teaching with those of modern, such as. E-learning, self-study, learning in virtual platforms, etc. to unite, at the forefront of modern education scenarios. The publishing industry, too, has high expectations of digitization and reflects these on newly published books. The aim of this thesis is therefore to examine how well the DaF textbooks published in“Hueber International”at Cornelsen Verlag under“Prima Plus”and in Klett Verlag under“Magnet neu”integrate blended learning activities into their learning management systems. The analysis of the activities in the textbook learning management systems used a detailed checklist of seven different sections. Qualitative data analysis, in particular the descriptive approach, was used. The end result of this study is that most of the issues related to the overall concept assessment, such as learning content, relevance to learners, goals and acquisitions, skills, language, and interaction, have generally been rated as positive. However, some qualifications in the learning management systems meet the requirements, meet some or none