Uluslararası göçler ve toplumsal cinsiyet eksenli istihdam biçimleri
International migration and gender-based forms of employment
  1. Tez No: 523990
  2. Yazar: UĞUR CAN KÖŞK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnsanlığın varoluşundan günümüze kadar uzanan ve bu süreçte niceliksel ve niteliksel bakımdan çok çeşitli dönüşümler geçirmekle ve pek çok disiplin tarafından incelenmekle birlikte uluslararası göç olgusu, özellikle günümüzün küreselleşen dünyasında en çok tartışılan konulardan biri haline gelmiştir. Bu tartışmaların odağında ise, küreselleşme süreci ile birlikte ulus-devlet yapısının çözülmesinin aksine ulusal sınırları yükseltme amacıyla uygulanan politikalara rağmen emek göçü akışının bu politikaları uygulayan ülkeler nezdinde dahi sürdürülür kılınmasıdır. Özellikle gelişmiş ülkelerin düşük vasıflı emek gücü ihtiyacının göçmenler tarafından karşılandığı bu süreçte önemli bir yer tutan bakım ihtiyacının devlet mekanizmalarından piyasa koşullarına devredilmesiyle ortaya çıkan bakım açığı ise çoğunlukla göçmen kadınlar ile karşılanmaktadır. Tüm bu temel koşullar ekseninde bu çalışma, iktisadi açıdan bireyler arasında büyük bir gelir adaletsizliği yaratarak onları göç etme zorunluluğuna iten küreselleşme ve bu zorunluk ile göç etme eğilimi gösterseler dahi kadınların çoğunlukla kendileriyle özdeşleştirilmiş alanlarda işgücüne dâhil olmalarına neden olan yeniden üretim kavramlarını tartışmayı hedeflemektedir. Bu tartışma ise, teorik bir zemin ile birlikte İzmir ilinde ev içi ve bakım hizmetlerinde çalışan kadınlardan seçilen bir örneklem grubu ve niteliksel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme tekniği yardımıyla bu gruptan elde edilen verilerin bütüncül bir yaklaşım ile irdelenmesi yoluyla gerçekleştirilmiştir. Göçmen kadınların -öncesi ve sonrasıyla- tüm göç süreçlerinin küreselleşme ve yeniden üretim mekanizmaları doğrultusunda irdelenmesi amacı güden bu çalışma, kadınların kendi anlatıları doğrultusunda tüm bu olguların birbirleri ile olan ilişkilerini ortaya koyma çabasındadır.
Özet (Çeviri)
International migration has undergone several transformations and has been studied by many disciplines in the process from the existence of humankind to nowadays. Beside these, it has become one of the most debated issues in today's globalized world. The focal point of this discussion is to allow the flow of labor migration to the contrary the disintegration of the nation-state structure and raising borders in the process of globalization. In this process, developed countries have chosen to meet the need for low-skilled labor force with immigrants. Care services are the another sector which is needed low-skilled labor force and the care gap -which is inflicted from the transfer to market conditions of service procurement- tries to close with the immigrant women. With all these basic conditions, this study aims to discuss globalization, which has been creating a great income inequality between the individuals and pushing them to migrate and reproduction, which has often caused women included in the labor areas identified with them even if they show a tendency to migrate, terms. This discussion contains theoretical information and the data which was obtained from depth interview with the immigrants household worker women who work in İzmir and included sample group of this study. The most important purposes of this study are both scrutinizing the entire migration process of women in the direction of globalization and reproduction terms and revealing the connection of these terms in the direction of women's own expressions.