Duygusal sermayenin iş ve yaşam doyumu üzerine etkisine ilişkin duyuşsal iyilik algısının aracılık etkisi
  1. Tez No: 524010
  2. Yazar: ALPER TUTCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAZLUM ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, duygusal sermayenin iş doyumu ve yaşam doyumu üzerindeki etkisinde işe yönelik duyuşsal iyiliğin aracılık rolünün incelenmesidir. Çalışmanın evrenini Gaziantep ilinde bulunan kamu sektöründe ve özel sektörde çalışan öğretmenler/eğitimciler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak 15 Eylül 2017 ile 15 Kasım 2017 tarihleri arasında Gaziantep ilinde çalışmakta olan 600 eğitim personelinden anket yöntemi ile gerekli veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler, yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak, SPSS23.0 ve AMOS 23.0 bilgisayarlı istatistikpaket programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma neticesinde, duygusal sermayenin iş doyumu ve yaşam doyumunu negatif yönde anlamlı olarak etkilediği, duygusal sermayenin işe yönelik duyuşsal iyilik algısını pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği, işe yönelik duyuşsal iyiliğin iş doyumu ve yaşam doyumunu pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Bununla birlikte bahsi geçen dört değişkenden her biri için kontrol değişkenleri aracılığıyla farklılık analizleri gerçekleştirilmiş olup, örneklemin çeşitli demografik özelliklerine göre birtakım farklılıklara rastlanmıştır. Ayrıca duygusal sermayenin iş doyumu ve yaşam doyumu üzerindeki etkisinde işe yönelik duyuşsal iyilik algısının aracılık rolü bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this research is analyzing whether or not there is mediating role of job-related affective well-being in the effect of emotional capital on job satisfaction and life satisfaction. The universe of the study is composed by teachers/educators working in public and private sectors in Gaziantep. Required data was gathered via survey method by 600 education personnel working in Gaziantep between the dates of 15th September 2017 and 15thNovember 2017 through using stratified sampling method. The gathered data was analyzed via SPSS 23.0 and AMOS 23.0 computer-based statistical programs through using structural equation modelling technique. As the result of the research, it was found that emotional capital significantly affected job satisfaction and life satisfaction in negative direction, emotional capital significantly affected job-related affective well-being in positive direction, job-related affective well-being significantly affected job satisfaction and life satisfaction in positive direction. Moreover, variance analysis was made for each of these four variables via using control variables, and some significant differences were determined according to the various demographic features of the research sample. Furthermore, it was found that there is mediating role of job-related affective well-being in the effect of emotional capital on job satisfaction and life satisfaction.