Kadınlar Süper Ligi'nde oynayan basketbolcularda duygusal sermayenin iş ve yaşam doyumuna etkisi
The effect of emotional capital on job satisfaction and life satisfaction on basketball players playing in Women's Super League
  1. Tez No: 609650
  2. Yazar: GÜLŞAH AKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bireylerin sahip oldukları duygusal yeterlilikleri günümüzde bir sermaye formu şeklinde değerlendirilmektedir. Duygusal sermaye kavramı son yıllarda literatürde önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda, duygusal sermaye kavramına ilişkin nitel ve nicel çeşitli çalışmaların yapılmakta olduğu görülmektedir. Bu çalışma çerçevesinde, kadın basketbolcuların duygusal sermayelerinin iş doyumları ve yaşam doyumları üzerinde etkisi bulunup bulunmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla bir anket formu oluşturulmuş ve 6 Ekim 2019 ile 30 Kasım 2019 tarihleri arasında Kadınlar Basketbol Süper Ligi'nde faaliyette bulunan 13 spor kulübünde basketbol oynayan 135 kadın basketbolcu ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında kadın basketbolcuların duygusal sermayelerini ölçek üzere Newman vd. (2015) tarafından geliştirilen ve Tutcu (2018) tarafından hazırlanan doktora tezi kapsamında Türkçe'ye uyarlanan 30 maddelik Duygusal Sermaye Envanteri kullanılmıştır. İş doyumlarını ölçmek üzere Brayfield ve Rothe (1951) tarafından geliştirilen, Yoon ve Thye (2002) tarafından kısaltılan, Kuşluvan ev Kuşluvan (2005) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 5 maddelik İş Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Yaşam doyumlarını ölçmek üzere Diener vd. (1985) tarafından geliştirilen, Yetim (1991) tarafından Türkçe'ye uyarlanan 5 maddelik Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi neticesinde, duygusal sermaye alt boyutlarından kendine güvenin iş doyumu üzerinde; öz yönetim ve kişisel farkındalığın yaşam doyumu üzerinde pozitif ve anlamlı etkilere sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmada katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık analizleri gerçekleştirilmiştir. İş doyumunda demografik özelliklere göre herhangi bir farklılığa rastlanmamıştır. Duygusal sermaye alt boyutları ile yaşam doyumuna verilen yanıtların ise çeşitli demografik özelliklere göre farklılaşmakta olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Emotional competencies of individuals are evaluated as a form of capital today. Emotional capital has gained prominence in literature in the last decades. In this regard, qualitative and quantitative studies on emotional capital concept have been conducted. The purpose of this qualitative study is to examine whether or not there is effect of women basketball players' emotional capitals on their job satisfactions and life satisfactions. For this research, a survey questionnaire was prepared and conducted on 135 women basketball players playing in 13 sport clubs in Women's Basketball Super League between the dates of 6th October, 2019 and 30th November, 2019. In the research, in order to measure women basketball players' emotional capitals, Emotional Capital Inventory developed by Newman et al. (2015) with 30 items, and adapted into Turkish by Tutcu (2018) in his doctoral dissertation, was used. In order to measure job satisfaction of players, Job Satisfaction Scale developed by Brayfield and Rothe (1951), shortened into 5 items by Yoon and Thye (2002), and adapted into Turkish by Kuşluvan and Kuşluvan (2005), was used. In order to measure life satisfaction of players, Life Satisfaction Scale developed by Diener et al. (1985), and adapted into Turkish by Yetim (1991), was used. The analysis of data revealed that self-reliance dimension of emotional capital has significant and positive effect on job satisfaction, and self-management and personal awareness dimensions of emotional capital have significant and positive effects on life satisfaction. For further examination, variance analyses were performed on demographic characteristics of the participants. In terms of job satisfaction, there was no difference found in the demographic characteristics of the players. The findings also indicated demographic characteristics of the participants showed a quite strong difference in response to the sub-scales of the emotional capital and life satisfaction scale.