Konaklama işletmelerinde nepotizmin iş tatmini ve işten ayrılma niyetine etkisi: Antalya örneği
The impact of nepotism on job satisfaction and intent to quit in accommodation enterprises: Example of Antalya
- Tez No: 524173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN KUTUKIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hizmet sektörünün önemli bir parçası olan turizm endüstrisinde, işgören tatmini işletmeleri başarıya ulaştıran önemli unsurlardan biridir. İş tatmini düşük olan işgörenlerin performansı düşmekte, örgüte olan bağlılığı azalmaktadır. Bu kapsamda işletme yöneticilerin, işgörenlerin iş tatminini düşürecek davranışlardan uzak durması gerekmektedir. İşgörenlerin iş tatminini azaltan faktörlerden biri de işletmede uygulanan kayırmacılık faaliyetleridir. Akraba kayırmacılığı anlamına gelen nepotizm olgusu, çalışanların tatminini azaltmakta ve çalışanların işten ayrılma niyetini arttırmaktadır. Bu da işgören devir hızının artmasına ve işletmenin maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın ilk bölümünde kayırmacılık kavramı ve nepotizm kavramı hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; iş tatmini, iş tatminini etkileyen unsurlar ve işten ayrılma niyeti kavramlarından bahsedilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise çalışmanın amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları, araştırma modeli ve yöntemi verilmiştir. Bu bölümde ayrıca, Antalya şehir merkezinde bulunan beş yıldızlı konaklama işletmelerinde çalışan 403 kişiye uygulanan anketlere yönelik veriler ve analizlere yer verilmiştir. Son olarak, elde edilen bulgular sonucunda önerilere yer verilerek, çalışmaya son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In tourism industry which is an important part of the service sector, employee satisfaction is one of the important factors that make businesses successful. Workers with low job satisfaction are less able to perform, and their organizational commitment is decreasing. In this context, business managers need to keep away from the behavior that would reduce the job satisfaction of the employees. One of the factors that decrease the job satisfaction of the occupants is the favoritism activities applied in the business. Nepotism, which means relatives favoritism, reduces the satisfaction of employees and increases the intention of employees to leave work. This leads to increase in the turnover rate and increase in the cost of the enterprise. In the first part of this study, the concept of favoritism and the concept of nepotism were given. In the second part of the study; job satisfaction, the factors affecting job satisfaction and the intention to leave the job were mentioned. In the third part of the study, aim of the study, its importance, assumptions, limitations, research model and the method of the study were given. This section also includes data and analyzes on the survey applied to 403 people who working in five-star Hotel enterprises in city center of Antalya. Finally, the suggestions were presented as a result of the findings, and the study was terminated afterwards.